Bakan Berat Albayrak’ın sözleri Güney’i salladı

…Ve tahmin ettiğimiz tepki dün Güney’den geldi.

 Türkiye Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı “Birinci sismik arama gemimiz Barbaros Hayrettin’den sonra ikinci gemimiz ile Akdeniz ve Karadeniz sularında daha aktif arama faaliyetleri başlatacağız” açıklaması, Rumları hop oturup hop kaldırdı.
Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde istedikleri gibi cirit atabileceklerini sanan Rum yönetimi, Ankara’nın Akdeniz’de beklenen hamlesi karşısında şaşkına dönmüş rolü yapıyor.
Rol yapıyorlar diyorum, çünkü Türkiye’nin egemenlik alanını da kapsayan bölgelerde doğalgaz ve petrol arama çalışmaları yapmanın bir karşılığı olmayacağını gerçekten düşünüyorlarsa bu artık epeyce saflığa girer.
Rum yönetiminin de o kadar saf olmadığını yıllardır hepimiz yaşayarak tecrübe ettik.
Rum basınında, “Barbaros’u hazırlıyorlar… Türkiye Akdeniz ve Karadeniz’de doğalgazla ilgili araştırmalar ilan etti” başlıklarıyla verilen haberlerde, Rumlar kendi münhasır ekonomik bölgesi olarak ileri sürdükleri yerlerde ihlaller olacağını savundu.
Vatandaşlar İttifakı’ndan Andreas Apostolu, Rum hükümetini olası bir istilaya karşı vaktinde hazırlık yapmaya çağırdı.
Bu hamlenin, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda iyi niyet göstereceğine dair sahte duygular beseleyenlere bir yanıt olduğunu savundu.
İnsan Rumların kafalarının işleyiş biçimine bakınca okuduklarına inanmakta güçlük çekiyor.
Sanki Yunanistan’a bağlanma hayalleri olan Enosis’in okullarda kutlanması için aldıkları karar ortada yokmuş gibi müzakere masasının dağılmasından Ankara’yı sorumlu tutmak, anlaşılır gibi değil.
Rum siyasetinde kazan kaynarken, bana göre en mantıklı açıklama yine de
Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus’tan geldi.
Theoharus açıklamasında, Rum Hükümeti ve Anastasiadis, büyük şirketlerin katılımıyla enerji haritasının tamamlandığına dair kutlamalar yaparken, güvenlik olmadan bunun nasıl mümkün olacağı ve nasıl olumlu sonuçlar alınabileceğini sordu.
Biz de zaten aylardır bunu soruyoruz.
Kafanıza göre sigaraya çıkıp, müzakere masasını dağıtırsanız o çok güvendiğiniz doğalgaz ve petrol arama anlaşmalarının bir geçerliliği kalmaz.
Çünkü müzakere masasının olmadığı bir ortamda enerji güvenliğinden de söz edilemez.
İki halkın ortak zenginliklerinin ortaya çıkarılması ve ticari hayata katılabilmesi için Rumların aklını başına toplaması gerekir.
Rum lider Anastasiadis, sigarasını için kafasını topladıysa Cumhurbaşkanı Akıncı’nın şartlarını kabul ettiğini açıklamalı, masaya dönmeli.
Aksi halde adanın çevresindeki doğal zenginlikler, kimseye yar olamaz.
Bu böyle biline…
Bu haber 340 defa okunmuştur

:

:

:

: