Eski kocanın fotoğrafını yatak odana asamazsın

BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Eide’nin tıkanan, daha doğrusu dağılan müzakere masasının yeniden toplanması için “Yeni yöntem bulmalıyız” önerisine Cumhurbaşkanı Akıncı önceki gün net bir cevap verdi.
BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Eide’nin tıkanan, daha doğrusu dağılan müzakere masasının yeniden toplanması için “Yeni yöntem bulmalıyız” önerisine Cumhurbaşkanı Akıncı önceki gün net bir cevap verdi.
“Evet var olan yöntemlerin yetersiz kaldığına katılıyorum. BM daha aktif devreye girmeli. Ama ‘Rum tarafını gücendirmeyelim’ anlayışı ile hareket edeceklerse, hiç başlamamaları daha iyi olur” diyen Akıncı, Enosis kutlamasıyla ilgili daha önce öne sürdüğü şartlarda ısrarcı olduğunu ifade etti.
Adadan Dış Bakış’ta dün konuğum deneyimli gazeteci Hasan Hastürer’di. Ona müzakere masasının dağılmasına yol açan Enosis kutlaması kararından Rum tarafının geri adım atıp atmayacağını sordum.
Zira son anketlere göre, Rumların yüzde 77’si Enosis kutlamasından kesinlikle geri adım atılmasını istemiyor.
2018 yılındaki seçime hazırlanan Güney’deki siyasetçilerin yüzde 77 gibi bir kesimi karşılarına almak istememesi nedeniyle köşeye sıkıştığı yorumlarına katılıp katılmadığını da sordum.
Çok ilginç bir örnekle cevap verdi Hastürer…
“Evlenmek üzere olan bir kadın ile erkek karşı karşıya geliyor. ‘Bir yemek yiyelim, anlaşalım’ diyorlar. Kadın koca adayına, ‘öldü, hayatta değil, ama benim bir eski sevgilim vardı. Onun fotoğrafını yatak odasına asmak istiyorum’ diyor.
Söz adama geçiyor. ‘Benim de bir eski sevgilim vardı. İlk aşkımı onunla yaşadım. Nerede olduğunu da bilmem. Ben de onu asayım’ diyor…
İkisi evlenip karı-koca olunca, kadın adamla sevişirken eski sevgilisini hayal edecek. Adam da kadınla birlikte olurken öbür fotoğrafa bakacak…”
Bu evlilikten hayır gelir mi?
‘Teşbihte hata olmaz’ derler eskiler…
Rum tarafının Enosis kutlamalarıyla ilgili ısrarını en iyi anlatan örnek, Hastürer’in anlatığı bu kısa hikayede gizli…
Rumlar Türk tarafına “Ben seninle isteyerek evlenmiyorum. Biz birlikte olurken ben yatak odasına astığım eski kocamın, sevgilimin fotoğrafına bakıp onu hatırlayacağım” diyor.
Yazının başında sözünü ettiğimiz BM’nin aradığı yeni yöntemi de tarif eden Hastürer, “BM müzakerelere zaman limiti koymaya çalışıyor. ‘Anlaştınız anlaştınız, anlaşmadınız bitti’ diyecekler. ‘Bisiklet sürerken pedalı çevirmekten vazgeçerseniz düşersiniz’ diyecek BM. Bu bağlamda kendilerinden beklenen de hakem olmalarıdır. BM düdüğü çaldığında maç bitecek” dedi.
Biz de merakla o maçın sonunu bekliyoruz. Şu anki duraklama belli ki maçın süresine dahil edilecek. Ancak bu duraklama biraz daha devam ederse maçın ertelenme tehlikesi de var.
O erteleme de en az Rum tarafındaki seçimin sonunu, bir başka ifadeyle 2019’u bulur.
50 yılı aşkın süredir devam eden bu maçta, kimsenin o kadar bekleyecek kadar mecali de kalmadı.
Umarım maçın hakemi de bunun farkındadır.
Bu haber 393 defa okunmuştur

:

:

:

: