Eide müzakerelerin Mart ‘da başlamasından ümitliymiş

BM Kıbrıs özel temsilcisi Eide, liderler ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Mart ayı içerisinde müzakerelerin başlayabilmesi ümidini taşıyormuş.

BM Kıbrıs özel temsilcisi Eide, liderler ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Mart ayı içerisinde müzakerelerin başlayabilmesi ümidini taşıyormuş. Bu açıklamayı neye göre yaptı doğrusu kimse bilmiyor çünkü Türk ve Rum liderlerinin yaptıkları açıklamalar da müzakerelerin başlama ümidi yoktur.
Cumhurbaşkanı Akıncı yapmış olduğu açıklamada,” masada sorun yaratan konu aynen duruyor, bundan dolayı müzakerelerin başlaması mümkün değildir” Rum lider Anastasiadis ise “zamansız ve gereksiz ENOSİS kararını hatırlatma amaçlı meclis bir yasa yaptı, bu da bizim tarihi gerçeğimizdir. Akıncı’nın masadan kalkmasına gerek yoktu, ben masadayım gelsin devam edelim ve kalıcı bir çözüm bulalım” açıklamalarını yaptı.
DİSİ bir yasal düzenleme ile ilgili çalışma yaptı, ENOSİS kararının yetkisini Eğitim Bakanına devretmesi için. Bu düzenleme ise yakın zaman da, en az bir ay için de hazırlanamaz. Rum başkanlık seçimlerini de düşünürsek, Anastasiadis bunu yapamaz, zaten güven kaybetti %10 oy daha kaybeder, anlaşılan o ki işi zor.
Eide Mart’ta müzakerelerin başlayacağından ümitli olduğu kanısına nasıl vardı, yoksa bu açıklamaların dışında gelişmeler mi? Var da bizim haberimiz olmuyor. Hakemlik üstlenmeyeceğini açıkladı Eide, ancak bu söyleminin içerisin de baskı var gibi kokuyor. KKTC halkı Eide’ye güvenmiyor, kimler güveniyorsa bizi de çok ilgilendirmiyor.
Rum tarafı, Dünya kamuoyun da ciddi bir algı yaratmaya çalışıyor. 16 Nisan’da Türkiye de referandum var, ondan dolayı Kıbrıs sorunun da çözüme yönelik adım atamaz. Görüşmeleri Türkiye tıkadı, gibi bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Buna yardımcı olan Kıbrıs Türk’leri de var. Bazı küçük parti başkanları, sivil toplum örgütleri, iş adamları ve akademisyenler, bunlar Akıncı masaya dönsün çağrısı yapıyorlar, tek kelime ile “YAZIKLAR” olsun.
Çözüme isteksiz olan taraf Rum tarafı, çeşitli siyasi oyunlar ile Türk tarafı ve Türkiye’yi suçlu gösterip haklı çıkmaya çalışıyorlar. Eide de farklı metot belirlenmeli ancak bu şekilde sonuç alıcı müzakere olabilir dedi. KKTC halkı mağdur ediliyor, izolasyonlar altında yaşama muhtaç bırakıldı, baş sorumlusu ise BM ile AB, Eide dünya’ya gidip bunu anlatsın.
Bu haber 774 defa okunmuştur

:

:

:

: