KKTC ODTÜ Rektörü elimizi taşın altına koyduk dedi

KKTC ODTÜ Rektörü Nazife Baykal ve çalışma arkadaşları ile bir kaç saat geçirdik önce ki gün Rektör Baykal, oldukça ilginç ve önemli konular paylaştı bizimle.
KKTC ODTÜ Rektörü Nazife Baykal ve çalışma arkadaşları ile bir kaç saat geçirdik önce ki gün Rektör Baykal, oldukça ilginç ve önemli konular paylaştı bizimle.
ODTÜ kampüsünün kuruluş sürecini tamamladığını anlatan Rektör Prof. Dr. Nazife Baykal, bundan sonra ki hedeflerinin KKTC’nin kalkınmasına KKTC ODTÜ kampüsü olarak katkı koymak olduğunu belirtti.
Bu bağlamda üniversitelerin 3 temel işlevi olması gerektiğini söyleyen Rektör Baykal, bunları eğitim, araştırma ve toplumla işbirliği olarak sıraladı.
ODTÜ olarak bunu her zaman önlerine koyduklarını belirten Baykal araştırma, geliştirme ve işbirliğine büyük önem verdiklerinin altını çizdi.
KKTC ODTÜ olarak elimizi taşın altına soktuk diye söze başlayan Rektör Baykal, 63 yıllık ODTÜ araştırma ve geliştirme deneyimini Kuzey Kıbrıs’a aktaracaklarını söyledi.
AR-GE teknoloji üretim odaklı ve ekonomik kalkınma için tüm paydaşlarla iş birliğine hazır olduklarını belirten Rektör Baykal, ODTÜ’nün kuruluş misyonunun bu olduğuna dikkat çekti.
Baykal, ülkelerin gelişmesi; araştırma geliştirme odaklı kalkınmayla mümkün olabileceğine inandıklarını belirtti.
KKTC ODTÜ olarak tüm paydaşlarla buna öncülük etmek için bir takım çalışmalar yürüttüklerini anlatan Baykal, önümüzdeki günlerde bu anlamda projelerini teker teker hayata geçireceklerini belirtti.
Kuzey Kıbrıs’ta yaklaşık 93 bin üniversite öğrencisi bulunduğuna dikkat çeken KKTC ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Nazif Baykal, bunun memnuniyet verici olduğunu, ancak buna rağmen bu öğrencilerin mezun olup giderken ülkeye katma değer kazandırmadıklarının altını çizdi.
KKTC ODTÜ kampüsü olarak KKTC üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin Kuzey Kıbrıs’a katma değer kazandırmaları yönünden projeleri olduğunu anlatan Baykal bunu başarabileceklerine olan inancını ortaya koydu.
AR-GE teknoloji üretim odaklı çalışmalarda Kuzey Kıbrıs’taki tüm üniversitelerde öğrenim gören öğrencilere de imkanlar sağlanacağını belirten Rektör Baykal, bu konuda da çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyledi.
Basınla sağlıklı bir iletişim kurmayı amaçladıklarının altını çizen Rektör Baykal, bu konuda her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti.
Rektör Baykal, Kıbrıslı öğrenci sayısını da artırmayı hedeflediklerini söyledi.
Üniversite ile toplumsal ilişkilere büyük önem verdiklerinin altını çizen Baykal,bu kapsamda “Kalkanlı Kültür Meydanı” projelerini Mayıs ayında hayata geçireceklerini belirtti.
KKTC ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal’ı bisikletinin üzerinde ODTÜ kampüsünde basına verdiği görüntü ile tanımıştım.
Önce ki gün bire bir tanışma imkanı buldum kendisiyle.
Son derece nazik, etrafına enerji saçan bir kişiliğe sahip.
İnançlı ve azimli.
Kişiliğine yansıyan ve insanı etkileyen ODTÜ’lü olmanın verdiği özgüveni hemen farketmek mümkün.
Yaptığını ve ne yapmak istediğini çok iyi bilen birisi.
Belli ki çalışma arkadaşları ile de güzel bir uyum sağlamış.
Umarım ki KKTC ODTÜ damgası taşıyacak bu projeler ülkenin özellikle idari mekanizmaları tarafından da değerlendirilir.
Zira böylesi akademik nitelik taşıyan çalışmalara zaruriyetle ihtiyaç duyulduğu tartışma kaldırmaz bir konu.
Bu haber 172 defa okunmuştur

:

:

:

: