Akıncı ve Averof’un gizli buluşması

Geçtiğimiz Salı akşamının 14’ünde bir akşam yemeğinde, KKTC de cumhurbaşkanı Akıncı ile Güney Kıbrıs Rum hükümet partisi DİSİ başkanı Averof gizli olarak buluştu.

Geçtiğimiz Salı akşamının 14’ünde bir akşam yemeğinde, KKTC de cumhurbaşkanı Akıncı ile Güney Kıbrıs Rum hükümet partisi DİSİ başkanı Averof gizli olarak buluştu. Bu gizli buluşmanın mimarı Türk ve Rum ticaret odaları oldu, Fikri Toros bey ayarladı. Bizi düşündüren gizliliğin nedenidir, mademki ortaya çıkacaktı bu sansasyona gerek var mı?
Bu konuda KKTC Cumhurbaşkanı açıklamasını görmedim, resmi ajanstan haber gelmedi, yaptıysa da bilmiyorum. Ancak Rum tarafı bu konuda çok açıklamalar yaptı.
DİSİ başkanı Averof, bu görüşmeden başkan Anastasiadisin haberi vardı dedi, Akıncı’nın müzakerelerle ilgili yumuşama gösterdiğini söyledi. Müzakerelerin başlaması gerektiğini, bu sorunu ancak diyalog yolu ile çözeriz, eğer vatanımızı “Türk işgalinden” kurtaracaksak tabi ki görüşeceğim. DİSİ Rum meclisinde o ENOSİS yasasında değiştirmeden yeni bir düzenlemeye gidiyor, o kutlama ile ilgili yetkiyi eğitim bakanına verecekler. Bunun ile ilgili öneri de mart ayı sonuna doğru meclise gidecek 5 nisan da onaylanacak, AKEL destekliyor.
Anlaşılan şu ki bu düzenlemeyi KKTC cumhurbaşkanı Akıncı kabul etti ve bir resmi davet ile müzakereler başlayacaktır. Bu resmi daveti kim yapacak, BM GS Guteres’in yapmasını bekliyorum neden?
Bu gün Rum başkan Anastasiadis New York’a gidiyor, Çarşamba günü BM GS ile görüşecek, Kıbrıs sorunu öncelikli konu. Belki de bu gizli görüşmenin ayrıntıları konuşacaklar ve GS den Akıncı’ya müzakere masasına dön çağrısı yapılacak, siyasi anlamda ki hazırlık bu herhalde. Anastasiadisin başka görüşmeleri de olacak, Kıbrıs karasuların da hidrokarbon araması yapacak olan enerji şirket yetkilileri ile de görüşecektir.
Rum dışişleri bakanı Kasulidis ise Rum gazetesi Katimeriniye konuştu, Akıncı’nın yakın zamanda masaya döneceğini düşünüyorum dedi. Masadan kalkma gerekçesi de zaten anlamsızdı, öne sürdüğü bahane müzakerelerin sonlandırılması için anlamı yoktu. Ege denizi ve Kıbrıs sularında Türkiye gerginlik yaratmaya çalışıyor, biz bu oyuna gelmeyiz “kavga” için iki kişi ister biz yokuz, Dünya bu gelişmeleri izliyor. Kıbrıs sularında yapacağımız aramalarda yalınız değiliz Dünya’nın çok güçlü enerji şirketleri ile birlikteyiz.
Geçtiğimiz haftanın özet gelişmeleri bunlar değerli okurlar, Rum tarafı siyaseti ilmek ilmek işliyor, eğer bu iddiaları gerçekleşir Akıncı masaya dönerse, demek oluyor ki Rum tarafı bu işi biliyor, gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

Bu haber 807 defa okunmuştur

:

:

:

: