Talat ile 90 dakika

Adadan Dış Bakış’ın dünkü yayınında konuğum İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat oldu.
 İlk sorum Türkiye’deki referanduma ilişkindi. Yıllardır KKTC’nin başkanlık sistemiyle yönetilmesini savunan Talat’a açıktan “evet mi, hayır mı” diye sordum. Kendisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olmadığı için oy kullanmayacağını söyledi. Sorudaki ısrarım karşısında ise “Bu meseleyi Türkiye’nin iç meselesi olarak görüyorum. Buna cevap vermek Türkiye’nin iç meselesine müdahale anlamına gelir” cevabıyla yetindi.
“Aktif siyasete yeniden döner misiniz” sorusuna net olarak “evet” ya da “hayır” demeyen Talat, “Kesin ifadeler kullanmak istemem. Bunu konjonktür belirler. Koşullara bağlıdır. Herhangi bir görev gün geldiğinde değerlendirilebilir. Ama böyle bir hazırlığım yoktur. Sadece o günün koşulları geldiğinde o gün düşünürüz ” yanıtı verdi. “Bu sözünüzden kapıları tamamen kapatmadığınızı anlıyorum” sözümü de onayladı.
Rum basınında çıkan “Birleşmiş Milletler bir yol haritası hazırladı. Temmuzda anlaşma, eylülde referandum olacak” haberlerini de sordum Sayın Talat’a.
“Sayın Eide ile geçenlerde ben de görüştüm. Kesinlikle Birleşmiş Milletler’in öyle bir hazırlığı yok. Bu sadece güzel bir hayal” cevabını verdi.
Enosis kararıyla ilgili Anastasiadis’in haberi olmadığını düşündüğünü söyleyen Talat, “Daha sonra o kararın arkasında durdu” itirazıma ise şu yanıtı verdi:
“Durmadı, sadece bağırıp çağırarak Türk tarafının tepkisini dizginleyeceğini düşündü. Ama tam tersi sonuç alındı. Sonra da geri dönüşü olmadı.”
Cumhurbaşkanlığı döneminde “Kıbrıs’ta çözüm” dışında gerçekleştirmek isteyip de gerçekleştiremediğiniz bir hayaliniz var mı” soruma ise madde madde yanıt verdi Sayın Talat.
“Avrupa Birliği kurallarını uygulamayı başaramadık. Hal yasasını çıkaramadık. Su yasasını çıkaramadık. Kamu reformu yasasını çıkaramadık. Bu müşavirlik meselesinin ortadan kaldırılması. Tarım reformu. YÖDAK yasası. Elektrik Kurumu’nun özerkleşme yasası… Bütün bunları yapmak istedik, çok çalıştık ama yapamadık. İsteyip de yapamadığım çok şey var…”
“10 yıl sonra hayalinizde nasıl bir Kıbrıs var” soruma ise Sayın Talat, “Kıbrıs sorununu çözmüş birleşik bir ada. Bu ada Avrupa Birliği içinde. Kıbrıslı Türkler açısından gelecek belirsizliğinin ortadan kalktığı, bir yapı, bir düzen. Benim hayalim bu” yanıtı verdi.Atılan adım masanın
kurulması için yeterli
DİSİ’nin, Enosis kararını bertaraf etmek amacıyla, resmi anma günlerinin belirlenmesiyle ilgili Rum Meclisi uhdesindeki yetkinin Eğitim Bakanlığı’na devredilmesiyle ilgili dün komiden geçen kararı da sordum Sayın Talat’a… Bu karar 31 Mart’ta Rum Meclisi’nden geçerse müzakere masasının yeniden kurulması için Cumhurbaşkanı Akıncı’nın sunduğu iki şarttan biri hayata geçmiş olur mu diye sordum?
“Rumlar Enosis kararının etkisini kaldırırsa bunun yeterli kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum” diye yanıt verdi Sayın Talat.
İkinci şart olan “özür” şartını hatırlattığımda ise şöyle yanıt verdi: “Özür şartı yerine gelmiş olmuyor ama ben Rum tarafının özür dileyeceğini düşünmüyorum. O kararın etkisini kaldırırsa bunun yeterli kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kim özür dileyecek. Türk tarafı özür dilesin deseler, biz özür diler miyiz. Onun etkisini ortadan kaldırdıklarına göre özür dilemek gibi bir zorunluluk getirmek çok doğru olmaz. Karşı tarafı o kadar da teslimiyetçi bir noktaya taşımamız pek mümkün değil. ‘Tamam ben teslim oldum, gardım düştü’ diye bugüne kadar kimse söylemedi bunu. Bu mümkün değil.”

Talat’a 20 soru


1- En Sevdiğiniz kelime?
-Barış

2-Nefret ettiğiniz kelime?
-Savaş

3-Ne sizi heyecanlandırır?
-Barış yolunda ilerleme

4-Heyecanınızı ne öldürür?
-Umutsuzluk

5-En sevdiğiniz ses?
-Su sesi, hafif rüzgar sesi.


6- Nefret ettiğiniz ses?
-Gıcırtı.

7-Hangi mesleği yapmak istemezdiniz?
-Kutuplarda rehber olmak istemezdim.

8-Hangi doğal yeteneğe sahip olmak isterdiniz
-Müzik.

9-Kendiniz olmasaydınız, kim olmak isterdiniz?
-Bilimadamı.

10- Nerede yaşamak isterdiniz?
-Daha serin ülkelerde yaşamak isterdim.

11-En önemli kusurunuz nedir?
-Erken inanırım, ilişkilerde safım.

12- Size en fazla keyif veren kötü huyunuz nedir?
-İçki.

13- Kahramanınız kim?
-Einstein.

14-En çok kullandığınız küfür
-Bunu geçelim.

15- Şu anki ruh haliniz nasıl?
-Şu an iyiyim.

16 – Hayat felsefenizi hangi slogan özetler?
-Yurdunu sevmeli insan.

17- Mutluluk rüyanız nedir?
-Temiz bir çevre, temiz bir Kıbrıs.

18-Sizce mutsuzluğun tanımı?
-Sıkıntı içinde olmak.

19- Nasıl ölmek isterdiniz?
-Acısız.

20- Öldüğünüzde cennete giderseniz Tanrı’nın kapıda size ne söylemesini istersiniz?
-Hoş geldin.
Bu haber 327 defa okunmuştur

:

:

:

: