Belki bu açıdan da bakmak lazım

Kıbrıs Gazetesi’nden İsmail Volkan’ın haberine göre; Ercan Havaalanı’nda yeni yapılan inşaatta Türkiye’den kayıt dışı işçi getirerek çalıştırtmasıyla gündeme gelen T&T Havalimanı İşletmeciliği’ne Bakanlar Kurulu tarafından ‘özel izin’ verildi.

Kıbrıs Gazetesi’nden İsmail Volkan’ın haberine göre; Ercan Havaalanı’nda yeni yapılan inşaatta Türkiye’den kayıt dışı işçi getirerek çalıştırtmasıyla gündeme gelen T&T Havalimanı İşletmeciliği’ne Bakanlar Kurulu tarafından ‘özel izin’ verildi.
Bakanlar Kurulu’nun kararına gerekçe olarak, “İnşatta, KKTC bulunmayan özel bilgi, beceri, ihtisas, teknik ekip ve ekipman ile teknolojik donanım gerektiği” gösterildi.
Kararda, inşaatın planlanan sürede tam ve eksiksiz olarak uluslararası standartlarda tamamlaması için, Taşyapı İnşaat’a “Ercan Havaalanı İşletme Devri İhalesi” kapsamında, Ercan Havaalanı yeni yatırımları tamamlanıncaya kadar “Özel İzin” verildiği kaydedildi.
Ercan Havalimanı’nın pist ve tünel inşaatı için geçtiğimiz yıl açılan ihalede, yerli müteahhit çalıştırma zorunluluğu bulunduğu için, ilgili şirkete “taleplerine” rağmen ülkede müteahhitlik izni verilmediği biliniyordu.
Şimdi bu ilk bakışta hükümetin T&T Havalimanı İşletmeciliğine bir kıyağı olarak görülebilir.
Hatta haberi okumadan ben dahil bir çok insanda da bu yönde bir yargı oluşmadı dersem yalan olur.
Bunun sebebi de ülkede ki mevcut kötü yönetimlerden mütevellit toplumsal olarak yaşadığımız kayıplar.
Dolayısıyla bu hükümetlerin ürettiği kararlara karşı hep bir önyargıyı geliştirdi bünyelerimizde.
Sırf bundan dolayı da birçok konuyu sağlıklı değerlendiremediğimizi de maalesef üzülerek belirtmek isterim.
Malum ki tartışmalı bir süreçten sonra Ercan Devlet Havalimanının işletme devri ihale yöntemi ile T&T Havalimanı İşletmelerine verildi.
Tabi ki burada tarafları bağlayan yükümlülükler var ihale sözleşmesinde.
İşte bu yükümlülüklerin bir gereği olarak havalimanın uluslararası standartlarda yeni bir kimliğe bürünebilmesi için de fiziki niteliğinin yeniden ele alınması öngörülmekteydi.
Nitekim şu anda inşaatına başlanan yeni pist ve tünel için elzem olan özel bilgi, ihtisas, teknik ekip ve ekipman ile teknolojik donanımın çok iyi organize edilmesi gerekmektedir.
İşte bunların sağlanması adına da ilgili işletmenin talebi üzerine KKTC Bakanlar Kurulu oturdu ve bir karar üretti.
Bu karara göre bu inşaatı yapacak olan T&T grubuna bağlı Taşyapı İnşaat Şirketine yeni yatırımlar tamamlanıncaya kadar özel izinle bu desteği yurtdışından sağlayacak.
Yani iş makineleri, bu konuda bilgili eleman, teknik donanım vs.
Peki bütün bunlar Kuzey Kıbrıs’ta mevcut değil miydi?
Yani o malum pistin ve tünelin inşaatı için gereken teknolojik donanım, bilgi sahibi eleman burada yok muydu?
Elbette bu tartışılır.
Ve/fakat burada yollar dahil bir çok altyapı donanımı vs gerektiren teknik inşaat alanları konusunda çok da yeterli olduğumuzu söyleyemeyeceğim.
Her gün kullandığımız yollar, kanalizasyon şebekesi, su boru hattı ve bunlar gibi birçok teknik alanda maalesef yapılan işler pek de iç açıcı değil
Dolayısı Taşyapı grubunun ihale sözleşmesi gereği Ercan Havalimanında başlattığı yeni pist, tünel vs. gibi yükümlülüğünü yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu bu teknik donanımın gerek teknolojik niteliğe sahip makineleri, gerekse kalifiye eleman noktasında yurtdışından tedarik etmesi belli ki bir ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır.
Bu haber 208 defa okunmuştur

:

:

:

: