Masa yeniden kurulurken…

Rum Meclisi’nin Eğitim Komitesi’nde Enosis Plebisitini kutlama kararına yönelik atılan geri adımı aynı gün Ada TV’de bize değerlendiren ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat haklı çıktı. Masa yeniden kuruluyor.
Rum Meclisi’nin Eğitim Komitesi’nde Enosis Plebisitini kutlama kararına yönelik atılan geri adımı aynı gün Ada TV’de bize değerlendiren ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat haklı çıktı. Masa yeniden kuruluyor.
Ve sanıyorum, Sayın Talat’ın “özür için diretilmemeli, bu gerçekçi olmaz” yorumu da Cumhurbaşkanı Akıncı ve müzakere heyeti tarafından kabul gördü.
Nitekim dün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, “Gelişmeleri memnuniyetle gözlemliyoruz” diyerek, Enosis Plebisiti’nin okullarda kutlanması olayının ortadan kaldırılmasının müzakere sürecinin yeniden başlamasına olanak tanıyacağını belirtti.
Burcu’nun açıklamasında dikkat çeken bir bölüm daha vardı.
“Cumhurbaşkanımız, Rum Meclis Komitesi’ndeki olumlu gelişme sonrasında, Rum lider Anastasiadis ile Mart aynı sonunda sosyal bir buluşma gerçekleştirmeye hazır olacağını BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Espen Eide’ye duyurmuş bulunmaktır” sözleri, bana her nedense Rum basınında iki gün önce çıkan o iddiayı yeniden hatırlattı.
Başta Talat olmak üzere birçok kesim tarafından çok da gerçekçi bulunmayan, BM’nin hazırladığı öne sürülen o dört aşamalı yol haritası şunu içeriyordu…
Liderler önce sosyal içerikli bir yemekte bir araya gelecek ve müzakere masasının yeniden kurulması için açıklama yapacaktı. Daha sonra müzakere masasının kurulacak, Temmuz’da bir metin üzerinde uzlaşılacak, eylülde de referanduma gidilecekti.
Sayın Talat tarafından “tatlı bir hayal” olarak adlandırılan bu planın şimdilik ilk aşaması, yani sosyal içerikli yemekle müzakere masasına dönük ilk adımın hayata geçeceğini anlıyoruz.
Ama diğer üç aşama için henüz yorum yapmak çok erken.
Gerçek olan tek şey müzakere masası yeniden kurulurken daha önce düşülen hatalara bir daha düşülmemesi, Rumların aklını başına alması gerektiğidir.
Zira DİSİ Meclis Grup Sözcüsü Nikos Tornaridis’in yaşadıkları pişmanlığı anlatırken söylediği “Eğer zaman geri alınabilseydi, DİSİ, ELAM tarafından önerilen 1950 Plebisiti’yle ilgili yasa önerisini reddederdi” sözü hala önemli bir özeleştiri olarak kulaklarımızda çınlıyor.
Bu pişmanlıkları bir daha yaşamamak, müzakere masasına bir daha bu kadar ağır tahribat vermemek için alınması gereken dersler umarım alınmıştır.
Çekirge bir sıçrar, iki sıçrar. Üçüncü hatada müzakere masası sonsuza kadar yok olabilir. Rum yönetimi buna aklından hiç çıkarmamalı…

Bu haber 322 defa okunmuştur

:

:

:

: