Müzakerelerin başlaması Rumlar için önemli

Rum tarafının hassasiyetlerini incelediğiniz zaman, bu son dönemde Anastasiadis güven kaybetti.

Rum tarafının hassasiyetlerini incelediğiniz zaman, bu son dönemde Anastasiadis güven kaybetti. Kim nasıl düşünürse düşünsün, ENOSİS kararında Anastasdiadis’in haberi vardı, partisi böyle bir çıkışı onun haberi olmadan yapmaz ve de yapamaz. Bunu yapmakla, daha da milli çizgiye geldi ve kaybettiği güveni tazeledi. Akıncı’nın masadan kalkacağını hesaplayamamış olabilir, son gelişmeler ile de Akıncı masaya geri dönüyor.
Anastasiadis 2018 Rum başkanlık seçimlerinin en güçlü adayı, seçimleri düşünmeden her hangi bir siyasi adım atması mümkün değildir. 30 aylık müzakere sürecinde bu güne kadar hiç konuşulmayanları başardı.

1-Türkiye’nin garantörlüğü masaya geldi.

2-Türk tarafı ilk kez masaya harita sundu.

3-Türk askerinin çekilebileceği konuşulmaya başlandı.

4-Hidrokarbon aramaları için tekrar kuyu kazmaları başlayacak.

Eğer müzakereler sonlanırsa, Rum tarafının denizlerde kuyu kazmalarının sorun olacağını biliyorlar. Bu nedenden dolayı, müzakereleri başlatabilmek için seferber oldular. Akıncı’nın masanın bozulmasına neden olan ENOSİS ortadan kalkıyor, söylemi de doğru değildir. Rum meclisinin yaptığı ENOSİS yasası ortadan kalkmadan yetki eğitim bakanına veriliyor, bunun böyle olduğunu ilgilenen herkes biliyor, ahkam kesmeye gerek yoktur.
Anastasiadis 2018 seçimlerine olabildiğince güçlü gitmek istiyor, ikinci dönemde kazanırsa görev süresi sonun da yaklaşık 80 yaşında olacak, böylece güçlü bir şekilde siyasete veda edecek.
Müzakereler ile bizleri oyalayacaklar, kuyu kazma işlemleri, ihaleler ve “Kıbrıs cumhuriyeti” adına dünya ve AB ile bağlantılar devam edecek. Rum dışişleri bakanı Kasulidis açıkladı, Kıbrıs Türk’lerinin de hidrokarbonlar da hakları var, ancak anlaşma olduğu zaman alabilecekler.
Müzakereler devam ederken, anlaşma ister gibi gözükme planları var. Başta kuyuların kazılması ile, 103 milyon EURO gelir elde edecekler. Bize müzakereler devam ediyor biraz daha verin, anlaşmak üzereyiz Rum halkı ancak kabul eder diyecekler.
Şunu net anlamalıyız değerli okurlar Rum liderliği, Kıbrıs da anonim bir söz vardır “ köpeği tok ekmeği de bütün istiyorlar” Anastasiadis seçim konuşmalarında Rum halkını etkileyecek çok malzeme geliştirdi.
Türkiye’yi de müzakereler devam ediyor algısı ile de frenlemeye çalışacaktır, çünkü o kadar gergin çalışmalar yaptılar, ancak KKTC den hiçbir ses dahi çıkmadı, birkaç açıklamayı da Türkiye yetkilileri gerçekleştirdi. Müzakerelerin, bu hali ile başlaması Rumlar lehine.
Bu haber 729 defa okunmuştur

:

:

:

: