Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan nüfusun miktarını bilen var mı?

2011 yılında yapılmıştı son nüfus sayımı. Bu sayıma göre Kuzey Kıbrıs’ta sürekli ikamet edenlerin nüfusun 286 bin 257 olarak açıklanmıştı
2011 yılında yapılmıştı son nüfus sayımı.
Bu sayıma göre Kuzey Kıbrıs’ta sürekli ikamet edenlerin nüfusun 286 bin 257 olarak açıklanmıştı
Bu nüfusun 150 bin 483'ünün (yüzde 52,6) erkek, 135,774'ünün ise (yüzde 47,4) kadın olduğu belirtilmişti.
Dönemin Devlet Planlama Örgütü Müsteşarı Ali Korhan'ın açıkladığı 2011 Nüfus ve Konut Sayımının ikinci aşamasına göre ülkede yaşayan Kıbrıs doğumlu (KKTC ve Güney Kıbrıs) kişilerin sayısı 160 bin 207. olduğu açıklanmıştı.
Üstelik Bu rakamın Kıbrıs'ta sürekli ikamet eden nüfusun yüzde 56,0'ını tekabül ettiği belirtiliyordu.
KKTC'de sürekli ikamet eden Türkiye doğumlu kişilerin sayısı ise 104 bin 641. Bu rakam ise Kıbrıs'ta sürekli ikamet eden nüfusun yüzde 36,6'sını oluşturuyordu 2011’de.
Aradan 6 yıl geçti.
Doğanlar oldu, ölenler oldu.
Yurtdışından göçle gelenler oldu.
Yurtdışına göç edenler oldu.
Hepsine eyvallah..
Lakin 2011’de yapılan sayıma göre ortaya çıkan rakam o gün içinde yaşadığımız gerçekle örtüşmediği gibi bugün de örtüşmemektedir.
O halde Kuzey Kıbrıs’ta vatandaş olsun olmasın ama burada yaşayan nüfusun gerçek sayısı nedir diye bir soru çıkıyor ortaya?
Neden?
Bugün aracınızla yola çıkıyorsunuz, mevcut yolların ihtiyaca cevap vermediğini görüyorsunuz.gözlemliyorsunuz.
Çocuğunuzu okula götürüyorsunuz, okulların da mevcut alt yapı ile ihtiyaca cevap vermediğini görüyorsunuz, hatta okullar da mevcut sınıfların yeterli olmadığını ve yeni yeni derslikler eklendiğini görüyor, gözlemliyorsunuz.
Allah afiyet sıhhat versin ama, zaman zaman ya kendimiz gidiyoruz ya da bir yakınımızı hastaneye götürüyoruz, burada da mevcut yapının ihtiyaca cevap vermediğini görüyoruz, gözlemliyoruz. Artan nüfusla bağlantılı olarak Polis güçlerinin sayısal olarak adli vakalara yetişemediğini görüyorsunuz gözlemliyorsunuz, mahkemelerin tıkandığı haberlerini gazetelerde sık sık okuyorsunuz veyahut bire bir gözlemliyorsunuz.
Peki neden?
Çünkü nüfus sayısı çoğalmıştır.
Eğer bir ülkede yollar yeterli değilse, kanalizasyon dahil su ve elektrik tüketimi boyuna artış gösteriyorsa, eğer okullarda derslikler yetmiyorsa, eğer hastanelerde doktorlar hasta bakmaya yetiştiremiyorlarsa, eğer polis sayısını artırmak gerektiği konuşuluyorsa mecliste, eğer mahkemelerde dosya sayısı ha bire artıyorsa, bunun izahı nedir?
Tabi ki bilinen nüfusun aslında doğru olmadığı ve gerçek nüfusun da bilinmediği ortaya çıkıyor.
Yani bize gösterilen resmi dayanakla 286 bin küsurun çok üstünde bir nüfus var ülkede ki bu hizmetler de yetersiz kalınıyor.
O zaman da sorulması gereken soru şudur; bu ülkede gerçek nüfus sayısı kaçtır?
Öyle ya bütün planlamalar bunun üzerinden yapılıyor.
Hastaneler, okullar, diğer kamu hizmetleri, personel ihtiyacı, yollar, kaldırımlar, kanalizasyon şebekeleri, su hatları, elektrik enerjisi ihtiyacı vs.
Nitekim önceki gün Başbakan Hüseyin Özgürgün meclis kürsüsünden daha çok polise ihtiyaç duyulduğunu, polis sayısının artırılması gerektiğini bu nüfusa göre mevcut polis sayısının yeterli olmadığını söyledi.
Peki, bu doğru mu?
Evet, belki doğru, lakin nüfus sayısını bilmeden böyle bir tespit yapamaz hiç kimse.
Yani önce nüfus sayısının gerçek rakamları ortaya konmalı.
O yüzden soruyor sorguluyoruz, nedir Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan gerçek nüfusun miktarı ki, polis yetişemiyor, okullara öğrenciler sığmıyor, hastaneler dolup taşıyor, mevcut alt yapı ile yollar araçlara yeterli gelmiyor!!
Bu haber 278 defa okunmuştur

:

:

:

: