AK Parti Kıbrıs’tan yüzde 70 ‘evet’ bekliyor

AK Parti Kıbrıs Temsilcisi Mehmet Demirci dün Adadan Dış Bakış’ta konuğumdu.
AK Parti Kıbrıs Temsilcisi Mehmet Demirci dün Adadan Dış Bakış’ta konuğumdu. Türkiye’de referanduma giden Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Kıbrıs’ta da hayata geçirilmesi gerektiğini savunan Demirci, KKTC’nin de iki başlı yönetimden çok çektiğini adanın siyasi tarihinden örnekler vererek anlattı.
“1993’te rahmetli Denktaş Cumhurbaşkanıydı. Derviş Eroğlu başbakandı. Aralarından büyük bir çekişme oldu. Onun neticesinde Dokuzlar Hareketi oldu. Demokrat Parti kuruldu…
En son Derviş Eroğlu Cumhurbaşkanıydı, İrsen Küçük başbakanımızdı. Aralarında büyük çekişme oldu. 28-29 milletvekili olan, tek başına iktidarda olan Ulusal Birlik Partisi büyük bir ayrışmaya gitti. Ben de o sırada Ulusal Birlik Partisi’nde Belediye Başkanı’ydım. Parti ikiye bölündü. Seçim dönemiydi. Ne yazık ki icraatların önü kesildi.
Gelelim son döneme. Son dönemde kaç tane hükümet değişti. Önce CTP-DP hükümeti kuruldu. Sonra CTP-UBP, o yetmedi UBP-DP hükümetleri kuruldu. Şu anda da dört bağımsız vekille birlikte UBP-DP ortaklığıyla sanki üçlü bir koalisyon varmış gibi.
Bunların bize gösteriyor ki parlamenter sistem, büyük sıkıntı oluşturuyor. İstikrarı önlüyor. Türkiye başarısını tek parti iktidarına borçlu. Biz de bunu başarabiliriz…”
Sayın Demirci’nin söylediklerine, son dönemde başta YÖDAK yasasıyla ilgili olmak üzere Cumhurbaşkanı Akıncı ile hükümet arasında adeta söz düellosuna varan tartışmaları da ekleyebiliriz.
Mehmet Demirci, sanılanın aksine dünyada parlamenter sistemle yönetilen ülkelerin daha fazla olmadığını anlatırken, Girne Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Aykut Toros’un yaptığı akademik bir araştırmadan örnekler verdi. Bu araştırmaya göre başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerin oranı dünyada yüzde 58. Parlamenter sistemle yönetilen yüzde 36. Yüzde 6 da monarşiyle yönetiliyor…
“Bu sistem kutuplaşma getirir” eleştirilerine de “o kutuplaşmak isteyenlerin söylemi” diyen Demirci, “Son seçimde KKTC’de Eroğlu birinci gelmişti, Akıncı ikinci gelmişti. Ama halk birleşti. Akıncı ikinci turda birinci geldi” diyerek, yeni sistemde kutuplaşmanın aksine uzlaşmanın önemine dikkat çekti.
Demirci, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Türkiye’nin esaretten kurtulması için son şansı olduğunu belirtirken, evet oylarının bu anlamda tarihi bir önemi olduğuna dikkat çekti.
Son olarak AK Parti Kıbrıs Temsilcisi’ne, 5-9 Nisan’da yapılacak referandumda adadan kaç evet oyu beklediklerini sordum. En son 1 Kasım seçiminde AK Parti’nin yüzde 49.8, MHP’nin de yüzde 13 küsür oy aldığını söyleyen Mehmet Demirci, “İkisini topladığınızda yüzde 63.5’i geçiyor. Sandığa gitmeyenlerin çoğunun bizim seçmenimiz olduğunu düşünüyoruz. Onları da bu seçimde mümkün olduğu kadar sandığa taşımak istiyoruz” dedi.
Bu sözlerin hemen peşinden “evet” için yüzde 65-70 bandında iddialı bir hedef ortaya koydu.
Ben de 16 Nisan akşamı kendisine bu tahmini hatırlatacağımı söyledim.
Ama bizim de gözlemimiz Kıbrıs’ın güçlü bir şekilde “evet” diyeceği yönündedir…
Bu haber 247 defa okunmuştur

:

:

:

: