Keşke halk da sizinle aynı gemide olabilseydi

Aynı gemideyiz...
Aynı gemideyiz... Siyasette ötekileştirmeye, düşmanlığa, hakarete, dilin basitleştirilmesine karşıyız demiş CTP Milletvekili Birikim Özgür sosyal mecrada yaptığı bir paylaşımında.
Bu paylaşımında UBP Milletvekilleri İzlem Gürçağ, Erdal Özcenk, Dursun Oğuz ve TDP Milletvekili Zeki Çeler’in fotoğrafını paylaşmış.
Açıkçası çok hoşuma gitti.
İnsanların düşünceleri, duruşu, ideolojisi, inancı ne olursa olsun dostlukların baki kalması, dost sofralarının kurulması kadar güzel bir şey olamaz.
Doğrusu takdir ettim.
Sonra kendi kendime düşündüm ve aklıma şöyle bir soru sormak geldi.
Hani dedi ya Sayın Birikim Özgür “aynı gemideyiz” diye.
Biz de halk olarak bu vekillerimizle aynı gemide miyiz?
Öyle ya bu duruma göre halkın da aynı gemide olması gerekiyor.
Ama görüntüde sanki öyle değil.
Halk başka bir gemide yol almaya devam ediyor gibi duruyor.
Peki neden?
Çünkü siyasette her dönem ötekileştirmeye tabi tutulan halk oluyor.
Partizanca istihdamlarda, atamalarda bunu hep gördük görüyoruz.
İktidar erkini elinde bulunduran siyasi iradenin temsilcileri ile eğer aynı fikirlere sahip değilseniz, onların yaltakçılığını yapmıyorsanız farklı düşünüyorsanız, düşmanca tavırlarına da tanıklık ettiğimiz çok oldu.
Dolayısı ile buna karşı olduklarını belirten ve aynı gemide olduklarını çok güzel ve anlamlı şekilde ifade eden milletvekilimiz Özgür Birikim’in partisi de dahil olmak üzere o masada muhabbet sofrasında görüntü veren milletvekillerinin partileri de defalarca aynı tavırları halka karşı göstermekten geri durmamışlardır.
O zaman Sayın Vekilimizin bu güzel temennileri ile mensubu oldukları siyasi geleneklerin tavırları örtüşmemektedir.
Yani ortada bir tezat var.
Çünkü icrada meclisin değerli vekilleri ile halkın aynı gemide olmadığını çok açık bir şekilde görüyoruz.
Hoş değerli vekillerimiz bunu görmezden de gelseler, halk farkında.
Milletin vekilleri ile aynı gemide olmadığını çok iyi biliyorlar.
Asgari ücretin 2020 TL olduğu bir düzende milletvekillerinin analarının helal sütü niyetine aldıkları 9-10 bin TL hatta 13-15 bin TL’ye varan aylıkları ile de zaten halkla aynı gemide olmadıkları anlaşılıyor ama, en bariz ve net olan ayrışım bugün itibarı ile bu meclisin halkın iradesini yansıtmadığı noktasındadır.
Dolayısıyla siyasi yönetenler tarafından yapılan yanlış icraatlarda kamu vicdanı inim inim inlerken, bu yanlışların topluma verdiği zararlar bir yana, üretmeyen, birbirinin ihmalini, suistimalini, yasa dışı adımlarını, hatalarını kapatan, halkın yararını gözetmeyen, çoğunlukla kişisel ikballerinin peşinde koşturan vekillerle halkın genelinin aynı gemide olması nasıl mümkün olabilir?
Elbette olamaz.
Bunun içindir ki bugünkü yapısıyla meclis toplumsal iradeyi yansıtmamaktadır.
Bu haber 185 defa okunmuştur

:

:

:

: