Bir demet, bin bir heyecan

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde çiçekçiler mutlaka en güzel ortamda çalışanlardır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde çiçekçiler mutlaka en güzel ortamda çalışanlardır. Kimisi kendi çiçek bahçelerinde ürettikleri çiçekler yanında ithal çiçekleri de alıcıların alımı için dükkanları içerisine yerleştirirken gerekli özeni göstermektedirler. Ticari boyutu ile kazançlarını çiçekçilik ile elde edenler birçok ilçemizde vazgeçilmez olanlardır.

Çiçekler gerek buket, gerekse aranjman, saksı çiçekleri derken çelenkler ile de alıcılarına ulaşmaktadır. Taze çiçeklerin ziyadesiyle gönderildiği yerler düğünler olduğu kadar cenazelerde olmaktadır. Hasta ziyaretlerine gidilirken de eli boş gidilmez deyip çiçek tercihi yapanların sayısı da oldukça fazladır.

Eski yıllarda bu hediyeler dönemin ve günümüzde halen revaçta olan markalarda kolonyada olmaktaydı. Kimi ziyaretçilerin bahçelerinden kestikleri birkaç dal çiçek yanında meyve veya yiyecek çeşitleri de hasta yatakları yanındaki komodinin üzerine bırakılmaktaydı. Çiçeklerin en revaçta oldu gün ise bildiğiniz gibi 14 Şubat günüdür. Doğum günleri de çiçek verilen günlerden bir tanesidir. Çiçekler her ne kadar sevgiliye, eşe, dosta, bir nevi sevgi gösterisi sergiliyorsa her çiçeğin bir anlamı olduğundan mı tercih ediliyor onu ancak çiçeği seçen bilir.

Çoğumuz çiçek alırken çiçeğin adını sorsak bile tanıdık bildiğimiz çiçekleri almakta tereddüt etmeyiz. Anlamı konusunda renkler neymiş, sayı hangi çiçekte neyi ifade edermiş bilir miyiz? Beklide bilmeyenleriz. Renklerin anlamlarına bir baktım. Beyaz Gülün masumiyet olduğu, kırmızı gülün aşkı temsil ettiğini, pembe gülün gönül takdimi olduğunu, sıcak sevginin sarı gülde kendini bulduğunu, kırmızı karanfilin sevgi koktuğunu, içtenliği pembe karanfilin, hüznün sarı karanfilde belli olduğunu, orkidenin gururu temsil ettiğini, seni seviyorum yerine kırmızı Lale'nin kullanıldığı. Anlamları ile çiçek adlarının uzayıp gittiğini görüyoruz. Dinlendirici bir konu sanki alfabe gibi…

En önemlisi tek Gül mü aldınız özel bir sevgiyi karşınızdakine sunarken, iki gül derin bir aşkı, üç gül seni seviyorum derken, sayılar üçer üçer aralıklarla bin bir gece masalı misali 1001 gül gönderen bile vardır. 1001gülün anlamı vefakâr aşkınım sonsuza kadar olduğunun çiçekle ifadesidir. Acaba 1001 Gül alan var mı? Bizim buralarda zor. Yüz bir gül ise sadece sen oluyor. Renklerin de ayrı anlamında inanışlara göre her birinde ayrı bir mesaj veriliyorsa neden inanmayalım. Dünya hayal üzerine ilerliyorsa, kişilerin mutluluğu bu hayalleri üzerinden besleniyorsa, bilmekte ayrı bir huzur olmuyor mu? Şefkat mi? Pembe renk... Saflık temizlik elbette beyaz. Huyunuzu mu tarif edeceksiniz o zaman mavi... Yeşil çiçek var mı demeyin. Anlamı ümit ve istikbal ise vardır herhalde Mor çiçek dulluğun simgesi deniyor. İsyan ise sarı çiçek. Geleceğinizi mi yenileyeceksiniz kırmızıyı seçin. Gri çiçek anlayış ilke. Kahverengi çiçek de beyaz çiçeğin anlamında. Doğanın bağrında, toprağın nimetinde, yağmurun bereketinde yetişen çiçekler ister yabani ister ehil olsun renkleri ile çeşitleri ile anlamları ve sayıları ile erkek ve kadınların vazgeçilmez seçenekleri olmaya her zaman aday ve her seçimde kazananlar oluyor. Böyle seçimlere ne demeli. Her seçim bir duygu... Her seçenek bir heyecan…

Bu haber 1721 defa okunmuştur

:

:

:

: