Müzakereler de gözler 11 Nisan Salı da

ENOSİS kararının yarattığı gerginlikten sonra, ara bir yol ile müzakereler başlıyor.

ENOSİS kararının yarattığı gerginlikten sonra, ara bir yol ile müzakereler başlıyor. Türk tarafının itiraz edip tepki gösterdiği ENOSİS kararı ortadan kalkmadı. Zaten Rum temsilciler meclisi yasa yapmadı, ENOSİS plebisiti günü de, olduğu birçok tarihi olay ile ilgili tüzük yapıldı. Bunun mimarı yalınızca ELAM değildi, DİSİ de destek verdi.
Cumhurbaşkanı Akıncı tepki gösterdi, “bunu geri almazsanız müzakereler başlayamaz” sözcü Burcu da, “masayı bertaraf eden bu karar tamamen ortadan kalkmalı” dedi. Bu karar ne geri alındı, ne de masayı bertaraf eden karar ortadan kalktı.
Rum temsilciler meclisinde, kanun hükmünde kararname olan bu tüzük, hiçbir değişikliğe uğramadan eğitim bakanının yetkisine verildi. Eğitim bakanı 15 ocak 2018 de isterse 13 dakikalığına 1957 de ki bu plebisiti öğrencilere, öğretmenler sınıflarda anlatacak. O gün ne oldu ki, Rum halkı kiliselerde açılan defterler de oy verdi. Bunu uygulamaya engel var mı? Bu değişiklik ile yoktur. Eğitim bakanı 2018 bu uygulamayı yapacak mı? Esas soru bu. Tabi ki yapacak Rum başkanlık seçimleri arifesinde, kim daha çok milliyetçi havası ile ENOSİS hatırlatması yapılacak, törensel kutlamalar olmayacaktır.
Akıncı başardı mı? Kusura kalmasın burada ki duruşunda her hangi bir başarı yoktur. Diyaloğa karşı değilim, müzakereler başlasın da, nasıl? KKTC başbakanı Özgürgün kaldığı yerden dedi. Cenevre de kalmışlardı, beşli toplantı yeniden toplansın. Yeniden iki liderin müzakereye başlamasına Özgürgün karşı, bende karşıyım.
Akıncı’nın hangi temelde başlaması gerektiğini biliyoruz, kendisi de bundan emin mi? Emin olduğunu düşünmek istiyorum. Hükümet ve KKTC Meclisi ile birlikte, veya bilgi alışverişi yöntemini uygulaması zorunluluğu vardır. KKTC halkının kabul edemeyeceği, Rum taleplerini derhal ret etmelidir. Sonuç alıcı müzakere yapabilmesi için takvim ve tarih şarttır, aksi hali ucu açık müzakere olur, onu da bizler kabul etmeyiz.
İlk buluşma sonrası ortak açıklamayı merak ile bekleyeceğiz, eğer iki halkı da tatmin edecek açıklamalar yapılmaz ise, bizde artık sizleri ciddiye almayacağız. Rum başkanlık sarayına çok yakın bir Rum siyasetçisi bana şunu söyledi,” yalınızca oturup konuşmasınlar, biraz da iş yapsınlar.”
Bu haber 686 defa okunmuştur

:

:

:

: