Böyle jet yargılama herkese yapılsın…

Havaalanında bir gram uyuşturucu ile yakalanan, kamuoyunun Karadayı dizisindeki Savcı Turgut Akın rolüyle tanıdığı oyuncu Yurdaer Okur’un davası 10 günde karara bağlandı.
Havaalanında bir gram uyuşturucu ile yakalanan, kamuoyunun Karadayı dizisindeki Savcı Turgut Akın rolüyle tanıdığı oyuncu Yurdaer Okur’un davası 10 günde karara bağlandı. Mahkeme, Yurdaer Okur’u iki davadan 100 TL para cezasına çarptırdı.
Star Kıbrıs, o haberi “Yurdaer Okur, bize okutamaz” manşetiyle kamuoyuna duyurmuştu.
O günden sonra jet hızıyla yapılan yargılama, aynı durumda olan birçok kişiyi adeta kıskandırdı.
Kuzey Kıbrıs’ta yargı süreci çok hızlı değil. Mahkeme kapısına düşen vatandaşın ilk şikayetinin bu olduğunu hep biliyoruz, yaşıyoruz.
Aylarca, hatta yıllarca davalarının gelmesini bekleyen insanlar var.
Bunun yanı sıra yurt dışından gelen ve Ercan’da küçük miktarlarda uyuşturucu maddelerle yakalanan onlarca kişi ya tutuklu yargılanmak için cezaevine gönderiliyor ya da tutuksuz yargılanmak üzere teminat altında serbest bırakılıyor.
Her iki durumda da bu kişiler aylarca davalarının gelmesini bekliyor.
Yurt dışına çıkış yapamadan aylarca dava bekleyen bu insanlar maddi ve manevi büyük sorunlar yaşıyor.
Teminat altında serbest oldukları için bir işe girip çalışamıyorlar. Davası görülünceye kadar barınma ve geçimini sağlamak için maddi sorunlarla mücadele ediyorlar.
KKTC’ye tatil için gelip havaalanında küçük miktarlarda uyuşturucu ile yakalanan ve yargı sürecinin uzamasından dolayı birçok sorunla uğraşan yabancılar kadar, yerli halk da uzayan yargı sürecinden nasibini alıyor.
Davası yıllarca tamamlanamayan vatandaşların çektiği sıkıntıyı dinleseniz, ya da bir kez mahkeme kapısına yolunuz düşse, bu söylediklerimin daha fazlasına şahit olursunuz.
Uzayan yargı süreci iş yaşamını da adeta kilitliyor.
Buradan kimse Yurdaer Okur davasının hızla bitirildiğini eleştirdiğimi sanmasın.
Benim eleştirim adaletin herkese aynı hızda tecelli etmemesine.
“Geç gelen adalet, adalet değildir” sözü tüm hukukçuların üzerinde anlaştığı bir sözdür. Kıbrıs’ta yıllar süren davalar vatandaşı canından bezdiriyor.
Yargıyı hızlandırmak için elimizden geleni yapmalıyız. Bir karı-koca davası bile yıllarca sürerse o ülkede yargıdan söz edilemez.
Bu haber 264 defa okunmuştur

:

:

:

: