Bir kürtaj turizmimiz eksikti

Yasal olarak 10 hafta olan kürtajın 20 haftaya çıkarılması için hazırlanan öneri, tartışılmaya devam ediyor.
Yasal olarak 10 hafta olan kürtajın 20 haftaya çıkarılması için hazırlanan öneri, tartışılmaya devam ediyor.
Kıbrıs’ı sarsan yasadışı kürtaj davasında üç mahkumiyet üç beraat kararıyla büyük eleştirilere hedef olan karar da hiç şüphesiz bu yasanın ardından yeniden değerlendirilecek.
10 haftalık yasal kürtaj süresinin 20 haftaya çıkarılmasıyla, hukukta lehte olan hükümlerin sanıklar için geriye doğru işletilme prensibi nedeniyle diğer üç sanığın da serbest bırakılması söz konusu.
Daha da önemlisi adliye koridorlarından yükselen, yasanın 20 hafta olarak kabul edilmesi halinde KKTC’nin dünyanın ‘kürtaj üssü’ haline geleceği itirazları da görmezden geliniyor.
Çünkü dünyada mesela Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Yunanistan ve İtalya’da kürtaj süresi 12 hafta olarak uygulanıyor. Hollanda’da da bu süre 13 hafta.
KKTC’de yasal kürtaj süresinin 20 haftaya çıkarılmasına dün tıp dünyasından da itirazlar geldi.
Gazeteci arkadaşımız Haluk Doğandor’un konuştuğu kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Doç. Dr. Mehmet Zeki Avcı, hamileliğin yasal bir şekilde sonlandırılmasının 10 haftadan 20 haftaya çıkarılması halinde “Bu artık kürtaj değil, doğum olur” diye isyan etti.
Bu yasayla KKTC’ye doğru tüm dünyadan yeni bir turizm şekli ortaya çıkacağını ifade eden Avcı, bunun da adı “Kürtaj Turizmi olur” dedi.
Bu turizmin KKTC için kara bir leke olacağını söyledi.
Yasanın, “Kürtaj için KKTC’ye daha çok insan gelsin” diye meclisten geçirilmesinin, devlet ciddiyetiyle bağdaşmayacağını ifade eden Doç. Dr. Avcı, annenin de bu şekilde ruhsal ve bedenen tehlike altına atıldığını savundu.
Adliye koridorları ve tıp dünyasından gelen bu itirazların dışında şüphesiz konunun diğer tarafı kadınların da bu konudaki fikri önemli.
Böyle bir ihtiyaç gerçekten var mıdır, yok mudur?
Kadınlar regl dönemi geçtikten sonra hamileliği sonlandırmak isterse düşünmek için beş haftalık bir süre yetmez mi?
Bu sürenin 15 haftaya çıkarılması gerçekten bir ihtiyaç mı?
Bunlar enine boyuna tartışılmalı.
Ama niyet sadece yasadışı kürtaj davasında 19 haftalık gebeliği sonlandırdıkları için mahkum olan üç kişiyi kurtarmak ise bu gayrı ciddi bir yaklaşımdır, olmaz.
Uzmanlar anne karnında 20 haftalık bir bebeği şöyle tarif ediyor.

“Boyu yaklaşık 15-17 cm arasında, kilosu 280-310 gr arasındadır. Kalbi dakikada 120-160 kez hızla atmaktadır. Bu dönemde kalp atımları dışarıdan duyulabilir. Anne, karnındaki bebeğin aktif hareketlerini rahatlıkla hisseder. Bebeğinizin artık uyku ve uyanıklık dönemleri mevcuttur. Yaklaşık iki haftadır seslere karşı duyarlı olan bebeğinize artık ninni söyleyebilirsiniz!..”
Kısacası artık karşınızda kalbi atan bir insan vardır.
Biraz ağır olacak belki ama 20 haftalık bir bebek için bu karar bana cinayet gibi geliyor.
Bu kararın Meclis’ten bu şekilde geçmesini de kesinlikle doğru bulmuyorum…Bu haber 263 defa okunmuştur
  • agir olacak ama derken? melih celik - 27.05.2019 Ya hu biraz cesaret. Biraz adam gibi bir durus Olacak ama biraz falan agzinizda laf gevelemeyin. Adam gibi yumrugu masaya vurun. Bu bir cinayettir diyin. Sizlerin cesaretsizligi yuzunden bu kanunlari teklif etmeye cesaret ediyorlar. Korkaklar ancak cesaretini gizleyenlerden dolayi meydana cikar ve cesaretlenir. Yeter artik! Sesinizi duyurun.

:

:

:

: