En zorlu 90 dakika!

Adadan Dış Bakış’ta dün konuğum UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre’ydi.
Adadan Dış Bakış’ta dün konuğum UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre’ydi. 90 dakikalık program boyunca gündeme dair çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Buradan şunu açıkça ifade etmek isterim. Düşüncelerini eğip bükmeden doğrudan söyleyen Zorlu Töre, o kadar geniş bir yelpazede eleştirilerde bulundu ki, çokça cevap hakkı da içerdiği için endişe etmedim desem yalan olur.
Bu anlamda Zorlu Töre’yle yaptığım programın en çok zorlandığım programlardan biri olduğunu itiraf etmeliyim.
23 Nisan törenleri için Larnaka’ya inen Sırp çocukların Kuzey’e geçişine engel olan Rumlara tepki gösteren Zorlu Töre, KKTC’de hala gözü kapalı, kulakları sağır, hayalperest bir kesim olduğundan şikayet etti.
Beşparmak Dağı’ndaki bayrağı indirip zeytin ağaçları dikmek isteyenlerin bu muameleyi görmeleri gerektiğini ifade etti.
Töre’ye KKTC’nin de Paskalya için Kuzey’e geçmek isteyen Rumları reddettiğini hatırlattığımda ise “İstedikleri zaman üç kilisede ayin yapmalarına izin veriliyor. Ancak Demirhan’daki ya da Karaoğlanoğlu’ndaki kiliseye yılda bir kez gelecekler diyoruz. Çünkü sürekli gelip buradaki halka bu mal bizim diye rahatsızlık veriyorlar” diye cevap verdi.
Güney’deki camilerin çoğunun kapalı olduğunu, Kıbrıs Türklerinin oraya gitmelerinin ise mümkün olmadığını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın KKTC’ye inanmadığını iddia eden Zorlu Töre, “Çözüm olmazsa KKTC yoluna devam eder” sözüyle dile getirilen yaklaşımın da KKTC’nin şu an benimsenmediği, ancak masada çözüm olmazsa benimseneceği anlamına geldiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki gerilime ilişkin sorularıma ise Star Kıbrıs’ta attığımız “Akıncı Özgürgün’e ateş püskürdü” başlığını hatırlatan Zorlu Töre, “Sayın Cumhurbaşkanı sadece Rumlara ateş püskürmüyor” diyerek eleştirilerini sürdürdü.
“Çözüm olmazsa B Planı var” yaklaşımını da “Benim B Planım değil, A Planım var. A Planı da KKTC’dir” diyen Zorlu Töre, KKTC’nin Türkiye ile entegre bir vaziyette yoluna devam edeceğini söyledi.
Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’ın Türkiye ile entegrasyona karşı olduğunu ifade etmesine tepki gösteren Zorlu Töre, “Kendisi ‘Meclis’te faşist söylemler var’ diyor. Ben bir şehit çocuğuna bu söylemleri yakıştıramadım. ‘Biz Kıbrıslılar Kıbrıs’ta tükeniyor’ diyor. Bu söz ne anlama geliyor, bize açıklasın” dedi.
“Rumların bizim teslim olacağımız, Sevr anlaşmasına benzer bir çözüm istediğini” öne süren Zorlu Töre’yi dinlerken, çözümden çok uzak olduğumuz izlenimine kapıldım.
Neden mi? O tek bir insan değil, ona oy veren, destek olan seçmenleri var. Binler var. Çözüm için Zorlu Töre’nin de daha doğrusu ona oy veren seçmenin de ikna edilmesi gerekir. Çözüm için hayal kuran insanların bunu hiç unutmaması gerekir.
Suçlamalarda bulunmak, birbirimizi ötekileştirmek kolay.
Zor olan hepimizin kabul edebileceği bir çıkış yolu bulmak. O yol ise çok zorlu da olsa birbirimizi dinlemekten, anlamaktan geçiyor.
Bu haber 2088 defa okunmuştur

:

:

:

: