Yolda kaldık

Kamu Araçları İşletmecileri Birliği'nin (KAR-İŞ) grevi üç gün boyunca ülkedeki ulaşımı felç etti.
Kamu Araçları İşletmecileri Birliği'nin (KAR-İŞ) grevi üç gün boyunca ülkedeki ulaşımı felç etti.
Dün hasta olan insanlar hastaneye gidecek dolmuş bulamadı.
Yarınki kolej sınavı öncesinde hafta boyu okullarına ulaşmak için mücadele eden öğrenciler, araç bulamadıkları için yollarda perişan oldu.
Dün sabah Lefkoşa'da Cumhuriyet Meclisi önüne araçlarını park eden Kar-İş üyeleri geç saatlere kadar eyleme devam etti.
Bu köşeyi yazdığım saatlerde hükümet ile Kar-İş arasındaki görüşmeler devam ediyordu.
Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Birliği'nin devletten alacaklarını alamadıkları gerekçesi ile başlattıkları grevin faturası üç gün boyunca yollarda saatlerce dolmuş beklemek zorunda kalan halka kesildi.
Aracı olmayan vatandaşlar işlerine gitmekte zorluklar yaşarken, çoğu kişi otostop yapmak zorunda kaldı.
Kırsal kesimde yaşayıp belli günlerde hastanelere gidip diyalize girmek ve fizik tedavi almak zorunda olan hastalar da büyük mağduriyet yaşadı.
KKTC'de 90 bini aşkın üniversite öğrencisi eğitim alıyor. Öğrencilerin bir kısmı okullara ait yurtlarda kalırken, bir kısmı ev kiralıyor. Kimi öğrenci de eğitim aldığı şehirde değil de başka bir şehirde ev kiralamak zorunda kalıyor.
Üniversitelerin öğrenci servisi bulunsa da bu servisler belli saatlerden sonra şehiriçi ve şehirlerarasında hizmet vermiyor.
Dolayısıyla öğrenciler saat 21.00'den sonra şehiriçi ulaşımında, saat 19.00'dan sonra da şehirlerarası ulaşımda sorun yaşıyor.
Çoğu öğrenci Girne-Lefkoşa arası yolda otostopla gidip gelirken, şehirlerarası gidip gelmek zorunda kalan vatandaşlar da saat 19.00'dan sonra sorun yaşıyor.
Çünkü ülke genelinde şehirlerarası ulaşımı sağlayan dolmuşlar 19:00'dan sonra hizmet vermiyor.
Girne Çemberi ve Gönyeli Çemberi belli bir saatten sonra otostop yapanlarla dolup taşarken, Kuzey Kıbrıs'a turist olarak gelenler de ulaşımda sorun yaşıyor.
Turistler de fahiş fiyatlarla Girne- Lefkoşa arası taksiye binerek 15 dakikalık yol için 80 TL ödemek zorunda kalıyor.
Şehirlerarası ulaşımın yanı sıra şehiriçi ulaşımı da sorun teşkil ediyor. Başkent Lefkoşa'da saat 19:00'dan sonra aracı olmayanlar için ulaşım imkânsız hale geliyor. Şehir içi ulaşımı için tek yol taksiye binmek kalıyor ve taksiler 20 TL tarife ile kısa mesafeli şehiriçi ulaşımını sağlıyor.
Toplu taşıma araçlarının büyük çoğunluğu ise oldukça eskimiş. Ulaşım hurda sayılabilecek bu araçlarla yapılıyor.
Bu ülkede hem öğrenci, hem turist hem de aracı olmayan tüm vatandaşlar için toplu taşıma adeta bir sorun yumağı haline geldi.
Ulaşımda kaosa neden olan grevler halkı isyan ettirirken, arkadaşımız Suna Erden'in sorularını yanıtlayan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, kamu görevi yapan toplu taşımacıların bu şekilde greve gidemeyeceğini söyledi.
'Nasıl hastaneler kapılarını kapatıp greve gidemiyorlarsa kamu görevi yapan toplu taşımacılık da bu şekilde greve gidemez. Bunun önlenmesi gerekirdi' diyen Avcı'ya hak vermemek elde değil.
Ülkede aksayan birçok sektör gibi toplu ulaşımın da yeniden planlanmasına ihtiyaç var.
Turizm adası olma iddiasını sürdürmek istiyorsak bu sorunu çözmeliyiz.
Bunu sadece turizm için değil kendi vatandaşımız için de yapmalıyız.
Hükümetler toplu ulaşımın gelişmesi için gerekli adımları bir an önce atmalıdır...
Bu haber 280 defa okunmuştur

:

:

:

: