BM karar anı geldi çattı diyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Eide, sorumluluğu çerçevesinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ada’daki liderler, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve ilgili tarafları, mevcut müzakereler sona erdiğinde karar verme zamanının geleceğinin farkında olmalarını sağlamak durumunda olduğunu söyledi.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Eide, sorumluluğu çerçevesinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ada’daki liderler, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve ilgili tarafları, mevcut müzakereler sona erdiğinde karar verme zamanının geleceğinin farkında olmalarını sağlamak durumunda olduğunu söyledi.
Peki, bu ne demek?
Sürecin ilelebet uzayıp gitmeyeceği, bu sürecin sonunda ortaya çıkacak bir
sonucun mutlaka olacağını ve Kıbrıs sorununa öyle veyahut böyle müdahil olan tarafların kendilerini buna hazırlamaları gerektiğini, lakin mevcut durumun da sürdürülemeyeceğini hatta çözümün gerçekleşmemesi durumunda farklı seçeneklerin ortaya çıkabileceğini ve bu farklı seçeneklerin de uluslararası toplum tarafından konuşulması gerektiğine dikkat çekiyor.
Ve devam edelim.
Eide, “BM, olumlu ya da olumsuz her türlü sonuca hazırlıklı olması gerekir. Başarı durumunda veya başarısızlık durumunda burada ne yapacağımız konusunda devam eden bir tartışma var” dedi.
Peki, bu ne anlama geliyor?
Müzakerelerin bir sona şu veyahut bu şekilde geldiğini, buradan olumlu ya da olumsuz bir sonucun çıkacağını her iki olasılığın da bulunduğunu, olumlu çıkması durumunda nelerin yapılacağının belli olduğunu, lakin aksi bir sonuca varılması halinde adada bundan sonra ki sürecin de ne şekilde sürdürüleceğinin konuşulması gerektiğine vurgu yapıyor.
Ve yine devam ediyoruz.
Eide, görüştüğü BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin de önümüzdeki haftaların kritik olduğunu düşündüğünü de anlatarak, “AB de dahil diğer bazı ülkeler yardımcı olmak için ne yapabileceklerini sorup duruyorlar. Bu işin başarıya ulaşması için oldukça istekliler. Bu fırsatın, müzakerelerin dışındaki faktörler nedeniyle kaçırılmasından oldukça endişeliler. Kararlıyız ancak endişenin derecesi artıyor ve bu tartışmayı burada yapmak önemli” dedi.
Peki, bunun izahı nedir?
BM, AB başta olmak üzere uluslararası camianın Kıbrıs’ta çözümü desteklediğini ve bu konuda kararlı bir duruş sergilemelerine rağmen sürecin dışında, yani müzakerelerde görüşülen özlü konuların dışında kalan faktörlerin sürece etki ettiğini ve olumsuz etkilediğini bu durumdan da ciddi endişe duyulduğunu belirtiyor.
Başka ne diyor BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide?
Güvenlik ve Garantiler başlığını kapamadan önce, başkanlığın doğası ve toprak gibi diğer karmaşık konular arasında ilişki kurulması gerektiğini ve bunun olabileceğini düşündüklerini de belirtti.
Mevzuyu her ne kadar da Güvenlik ve Garantiler üzerinden ele alsa da masada görüşülen birçok konuda paralel ilerlemelerin sağlanabileceği, konuların bir birine bağlı olduğunu ve mevzunun tabiatına bakıldığı zaman bunların gerçekleşebileceğini düşünüyor.
Kısacası özetlersek, Eide tarafları ve konuya müdahil olan milletleri diplomatik bir dille uyarıyor.
Onlara bu sürecin sonuna gelindiğinde ortaya çıkacak olumlu ya da olumsuz, yani çözüm ihtimali bulunması kadar çözümsüzlüğün de ihtimal dışında olmadığını ve bunun da konuşulması gerekeceğini anlatıyor.
Bu haber 248 defa okunmuştur

:

:

:

: