Vatandaşın acelesi var!

Sağlıkta üç günü geride bırakan grev dün yaşanan yumuşamaya rağmen ne yazık ki sona ermedi.
Sağlıkta üç günü geride bırakan grev dün yaşanan yumuşamaya rağmen ne yazık ki sona ermedi.
Ada TV’de dün konuğum olan Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası’na (Tıp-İş), dört maddelik bir taslak protokol sunduklarını belirtti.
Tıp-İş tarafından bu dört maddeye yapılan bazı eklemeleri kabul ettiklerini söyleyen Bakan Sucuoğlu, çözümün an meselesi olduğunu açıkladı.
Biz gece yarısına kadar hastanelerde adeta kaosa yol açan grevin sona erdiği açıklamasını beklerken, Tıp-İş bambaşka bir açıklama yaptı.
Başkan Sıla Usar, “Eylem sürüyor. Protokolü teferruatlı şekilde değerlendirmek üzere bu sabah her bölgede kitle toplantısı yapacağız” dedi. Sağlık Bakanı’nın uzlaştık yönündeki açıklamalarını da “aceleci” bulduklarını ifade etti.
Yani bu sözlerden de anlaşılacağı üzerine Tıp-İş’in acelesi yok.
Acelesi olan hastanelerde muayene olmak için inim inim inleyen hastalar…
Acelesi olan ameliyatı iptal edilen vatandaşlar…
Acelesi olan Sağlık Bakanı Sucuoğlu…
Acelesi olan ilaçların yazdırmak için dört gündür bekleyen hastalar…
Kısaca acelesi olan bizler, yani vatandaşlar…
Hastanelerde poliklinik hizmetlerini başlatmak ve bir an önce vatandaşın isyanını dindirmek isteyen Sağlık Bakanı’nın bu aceleci tutumunu (!) anlamakta güçlük çeken saygıdeğer doktorlarımız bugün enine boyuna tartışacak…
Hastanelerin bir an önce poliklinik hizmeti vermesi ve hiçbir hastanın başına bu grev nedeniyle bir şey gelmemesi için çabalayan, üstelik nedendir bilinmez bu konuda “acele eden” (!) Sağlık Bakanı Sucuoğlu’na, dün Ada TV’de vatandaşlardan gelen şikayetleri de sordum.
Arızalanan tomografi cihazlarını, bulanamadığı söylenen ilaçları anlattım…
Arızaların zaman zaman yaşandığını kabul eden Sağlık Bakanı, bu cihazların Türkiye’den gelen ekipler tarafından onarıldığı için en az üç gün sürdüğünü, KKTC’de bu onarımı yapacak ekip olmadığını ifade etti.
372 çeşit ilacın hastanelerde bulunduğunu belirten Sucuoğlu, ağrı kesici ateş düşürücü gibi ilaçların hastanelerde bulunmayışını, hastane yönetiminin bu talepleri zamanında yapmamasına bağladı.
Greve karşı açıkladığı “B planı” söylemine yönelik tepkilere de cevap veren Sağlık Bakanı, sorumluluğunu yerine getirdiğini, yaptıklarının asla grev kırıcılığı olmadığını ifade etti.
“Hükümetler, devletler çaresiz olamaz. Mutlaka bir çözüm bulmalıyız” diyen Sucuoğlu, halka sağlık hizmetini kesintisiz sunmak gibi bir sorumluluğu olduğunu ifade etti.
Serbest Çalışan Hekimler Birliği ile birlikte Türkiye’deki aile hekimliği benzeri bir uygulamayı da hayata geçirmeyi planladıklarını anlatan Sucuoğlu, en çok talep gören “çocuk, dahiliye” gibi branşlarda bu hizmeti üç aya kadar vereceklerini müjdeledi.
Hastanelerdeki yoğunluğu da bir ölçüde rahatlatacak bu model, vatandaşa da nefes aldıracak.
Sağlık sisteminde 20-30 yılı aşan sorunlar şüphesiz çığ gibi büyüdü. Bu sorunların akşamdan sabaha çözülmesi zor olsa da, ok artık yaydan çıktı.
O okun hedefe doğru gitmesi için, doktorların, sendikaların, Sağlık Bakanlığı’nın, hükümetin, vatandaşın kısaca hepimizin üstüne düşen görevler var.
Üstelik bu çözüm için acelemiz var. Çünkü eksilen bizim hayatımız, kaybettiğimiz bizi sağlığımız.
Kim bizi “aceleci” bulursa bulsun, hastanelerdeki en iyi sağlık hizmetini almak hepimizin, vergisini ödeyen her vatandaşın hakkıdır. Umarım o hizmet bugünden itibaren yeniden vatandaşa sunulur…
Bu haber 300 defa okunmuştur

:

:

:

: