Kıbrıs Rum tarafı ciddiyetten uzak

Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı, Rum tarafının bu ciddiyetten uzak tavrına ne zaman cevap verecek doğrusu merak ediyorum.

Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı, Rum tarafının bu ciddiyetten uzak tavrına ne zaman cevap verecek doğrusu merak ediyorum. Akıncı birkaç haftadır, bize göre yanlış açıklamalar yapıyor. Rum tarafı ısrarla müzakereler iyi gidiyor havası yaratmaya devam ediyor, Akıncı da Barbaros gemisinde ki görevlilerin, Mehter marşı cevabını olumsuz bir şekilde eleştirdi, bunu asla kabul edemeyiz.
Doğu Akdeniz de barış şarkıları çalınmalı diyor Akıncı, bunu Rum tarafına söylemeli Mehter marşı tepkisini gerçekleştirmemeli idi. Anastasiadis Akıncı’yı masaya bağlı tutuyor, Temmuz ayında da, Rum egemenlik hakkı olduğunu iddia ederek, hidrokarbon yataklarında denizlerde kazı yapacağını ısrarla söylüyorlar. Türkiye tepki koymaya devam ediyor, ancak KKTC cumhurbaşkanlığı beklenen tepkiyi göstermedi, bu bizleri üzüyor.
Rum tarafı AB komisyonundan yetkili Kıbrıs’a çağırdı iki taraf ile de ortak toplantı gerçekleştirildi, Kıbrıs da olası çözümde maliyetler ve ekonomik gerçekler anlamında. Akıncı yine KKTC hükümetine saldırı yaptı ve “KKTC hükümeti AB parasını istemiyor” açıklamasını gerçekleştirdi. Bunu niye yaptı, doğrusu anlamış değilim halkımızı, hükümete karşı kışkırtıyor mu?
Annan planı döneminde AB Kıbrıs Türk’lerine, evet dedikleri için 250 milyon EURO yardım paketi söz vermişti, Rum tarafı engel olduğu için çok küçük bir kısmı ancak verilebildi. Akıncı’nın bu açıklaması doğruları yansıtmıyor, kaldı ki bizler AB kontrolünde değiliz. Bu açıklamayı da AB komisyon yetkilisi ve Anastasiadis ile yaptığı toplantıdan sonra yaptığı için, bir o kadar daha düşündürücüdür.
Cumhurbaşkanı Akıncı ve diğer tüm taraflar, yapacakları açıklama ve uygulamaların gerçeklere dayanması gerekiyor. Bir ulusun geleceği ancak gerçekler ışığın da şekillenebilir, hayaller felaketleri getirir. Kıbrıs’ın tarihi gözyaşları ile doludur, bunu tekrar yaşamak istemeyiz. Bir siyasetçi, seçildiği kısa bir dönemde bir ulusun geleceğini, inatla riske atamaz, sözümüz biline.
Bu haber 675 defa okunmuştur

:

:

:

: