Futbola gönül verip tarihe tanıklık edenler

Remzi Oktay Minci 1945 yılında doğan Kıbrıs Türk futbolunda yer eden bir isim , futbol topu ile Limasol'un Arnavut mahallesi'ndeki oyun arkadaşları ile başladığı maçlarda tanıştı, yetenekli bir çocuk olduğu kadar ,göze çarpan bir oyun stili vardı ..

Remzi Oktay Minci 1945 yılında doğan Kıbrıs Türk futbolunda yer eden bir isim , futbol topu ile Limasol'un Arnavut mahallesi'ndeki oyun arkadaşları ile başladığı maçlarda tanıştı, yetenekli bir çocuk olduğu kadar ,göze çarpan bir oyun stili vardı .. Aynı mahallede Önder Konuloğlu ile top arkasında koşanlar oldular.. İngiliz Teknik Okulu'nda okudu .. Beden eğitimi hocası Şehit Hüseyin Ruso ayrıca Türk Ocağı Limasol kulübünde dayısı Kara Hüseyin'nin teşvikiyle futbolda ilerlemeyi kendine hedef koyan, mazisini çok seven bir kişi.. Kendi daveti ile geçmişini anlatmak istedi..Benim için de önemliydi evlerinde ziyaret ettim. Eşi Nurten hanımda zaman zaman konuşmalara katıldı.. Nurten hanımla 1964 yılında evlendiklerini bu evlilikten üç çocukları olduğunu söylerken Nurten hanım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilk Başbakanı Mustafa Çağatay'ın eşi Tuncay Hanım ve Mustafa Manavoğlu ile amca çocukları olduklarını söylerken akrabaları ile ayrı bir iftihar duyuyordu..Remzi Oktay Minci okuldaki çalışmalarını Türk Ocağı Limasol klübünde devam ettirdi .. İlk maçlarındaki Mağusa Türk Gücü karşılaştıklarını kendisin oyunda sol açık mevkisinde oynadığını söyledi.. Lefkoşa Gençlik Gücü GG ile Limasol'da A Takımında oynarken bu maça ilk defa defans olarak çıktığını söylüyor.. 2-1 galipbiyet aldıklarını da ilave ediyor.. Minci Kıbrıs Türk Milli Takımında unutamadığı Kaptan Enver Emin'in ismini verirken o yıllara ait Milli Takım fotoğraflarını da gösteriyor..Bilindiği üzere Sayın Enver Emin yıllarca milletvekilliği yapmış Kıbrıs siyasetinde imzası olan bir isim... Halen Lefkoşa Saray önündeki Eczaanesinde onu görmek mümkün olan bir kişi...
Remzi Oktay Minci futbol hayatını anlatırken çok heyecanlıdır ve tarihler ,maçlar arasında adeta bu coşku ile gidip gelmektedir..Acaba hangisini anlatsam hissiyatındadır.Minci'nin anlattıkları arasında 'Bardak' kupası maçına ayrı bir önem verdiği görülmektedir.. Lefkoşa Yusuf Kaptan Sahasında Minci bu maça sol bek olarak çıkar, Limasol Karmasında Kıbrıs'ta çok önemli bir isim olan 'Ziya Rızkı' başkandır.. Mağusa karması ile yapılan bu maçtaki galibiyet 2-0 dır..
Maçlardaki sonuçlara göre Liderimiz Rauf Denktaş Tarafından kendilerine madalya/kupa verildiğini bir seferinde ise Cumhurbaşkan Muavini Dr. Fazıl Küçük'ün iki takım futbolcularına Saray'da yemek verdiğini Minci eski anılarına dalarak anlatmaya devam etmektedir..
1963 Kıbrıs hadiseleri ile maçlara ara verildiği kendisinin de gönüllü Mücahit olarak vatana hizmet adına askerlik yaptığını bu sürede Limasol'da çok acılar yaşadıklarını ,serbest dolaşım hakları olmadığını, işe giden Türkleri Rumlar'ın yollardan toplayıp öldürdüklerini söyleyen Minci daha sonra askeri bölükler ile maçlar yaptıklarını anlatıyor..
Minci 1974 yılında Limasol'da esir düşmüştür. İşkence ve dayağa maruz kalmış olan Minci 'nin morali çok bozuktur ve Kızılhaç tarafından Kuzeye geçişi için Ledra Palace oteli önünde kendisini bekleyen iki polis arkadaşı tarafından karşılanır. Minci ailesini arkasında bırakmış olmanın üzüntüsünü yaşarken aile kaçak yollardan Kuzeye geçerken en küçük çocukları sütten kesilmemiş aylardadır.. Minci Girne İlçesinin Karaoğlanoğlu bölgesinde oturmaktadır. Futbol hayatına TOL da devam ederken son beş maçının sonunda beş numaralı formasını kulüp başkanı Hasan Öztürk'e teslim ederken gerekçesi genç futbolculara yer açmak olduğunu sözlerine ekliyor.. Şu anda KKTC futbolun çok iyi bir yerde olduğu övünçle söylerken sebat ve sabrın mutlaka ambargoları deleceğine inanıyor..
Minci ,Kıbrıs Müzakereleri ile ilgili olarak Rumların Hak hukuk bilmeden kendilerini Lider gördüklerini artık Rumların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı öyle görmeleri gerektiğini,adanın Rumların hakimiyeti altında olmadığını, kısık kısık kendine has sesiyle anlatırken, Yunanistan'nın kendisini yüksekte göstermemesi gerektiğini de söylüyor.. Rumlar'ın Kuzeyde bir Devlet olduğunu bilmeleri gerek diyor.. Örnek olarak 1538 Preveze Deniz Muharebesini gösterip Osmanlı Donanmasının başında Barbaros Hayrettin Paşa olduğunu Haçlı donanması başındaki Andrea Doria mağlup edip Akdeniz sularında kurulan hakimiyeti hatırlatıyor.. Ve.. Rumlar ateşle oynamasınlar Türkiye güçlüdür ifadelerini kullanıyor .. Minci kendine has anlatımı ile bir tarih...

Bu haber 1584 defa okunmuştur

:

:

:

: