98 YILDIR AYNI COŞKU

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı bugün KKTC’de de törenlerle kutlanacak. Bu yıl 98’incisi kutlanacak olan bayram dolayısıyla, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, tüm haftaya yayılan tören ve etkinlikler düzenledi
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenleri çerçevesinde, bugün saat 08.00’de Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapacak. Başkent Lefkoşa ve tüm ilçelerde, köy ve kasabalarda Atatürk anıtlarına çelenk koyma töreni gerçekleştirilecek.

LEFKOŞA

Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak Lefkoşa’daki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programı, stadyumların dışında başkentin önemli noktalarında yapılacak. Bu değişikliğin, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı gençlerin ismine uygun bir şekilde bayram havasında kutlaması ve şölen atmosferinde yaşaması amacı taşıdığı belirtildi. Lefkoşa’da bugün ilk tören, saat 09.00’da Atatürk Anıtı’nda yapılacak. Tören, anıta çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle son bulacak.Törenin ardından 19 Mayıs Maratonu (açık katılım 10 km’lik yol koşusu) başlayacak.

“ATAM İZİNDEYİZ” KORTEJİ

Bugün saat 17.30’da ise “Atam İzindeyiz” sloganı ile tüm okulların, üniversitelerin, kurum ve kuruluşlar ile spor federasyonlarının katılımı ile kortej başlayacak. Bando eşliğinde Lefkoşa Dereboyu Pronto Çemberi önünden başlayacak yürüyüş, Ledra Palace ışıkları, Cumhurbaşkanlığı güzergahı izlenerek İnönü Meydanı alanına varılmasıyla son bulacak. Kortej esnasında dans ve spor ritmik hareketler gösterisi yapılacak.

GALA GECESİ

Kortejin ardından İnönü Meydanı’nda “Gala Gecesi” düzenlenecek. Bir grup öğrencinin oluşturacağı Fener Alayı saat 19.30’da gala ve konser alanına meşalelerle yürüyecek. 'Gala Gecesi'nde Grup Yüksek Sadakat konser verecek. Konser, saat 20.30’da başlayacak. Konser öncesi Telsim Freezone Müzik Yarışması’nda dereceye giren okullar sahne alacak. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, diğer ilçelerde de ilçe kaymakamlıkları tarafından düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.

Özgürgün: Gençlere inancım ve güvenim tam

Başbakan Hüseyin Özgürgün, gençlere düşen en asli görevin, şartlar ne olursa olsun atalarından devraldıkları emanete sahip çıkmak olduğunu belirterek bu konuda gençlere inancı ve güveninin tam olduğunu vurguladı. Özgürgün, gençlerin, doğruluktan şaşmadan, ideallerinden ödün vermeden ve mücadeleden asla kaçmadan kararlılıkla ilerledikleri sürece koydukları tüm hedeflere ulaşacaklarını kaydetti.

Başbakan Özgürgün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençlerine verdiği en büyük ve en anlamlı armağanı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı Anavatan Türkiye ile aynı duygu bütünlüğüyle kutlamanın gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ENGELLERE RAĞMEN…”

Ülke gençlerinin maruz kaldığı izolasyon ve ambargolarla birçok konuda dünya gençleriyle eşit haklardan yararlanamadığını belirten Özgürgün, hükümet olarak, tüm bu engellere rağmen gençlerin kendilerini her alanda geliştirerek geleceğe en iyi koşullarda hazırlanmaları için ellerinden gelen her türlü çabayı gösterdiklerini kaydetti. “İnanıyorum ki, bugün verdiğimiz uğraşlar gençlerimizin geleceğe daha güvenle bakmasını sağlayacak, donanımlı gençlerimizle devletimiz ve ülkemiz çok daha aydınlık günlere ulaşacaktır” diyen Özgürgün, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, milli mücadelede emeği geçmiş herkesi rahmet ve minnetle andı ve ülkeyi daha güzel yarınlara taşıyacak olan gençlerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.

Denktaş: Ülkenin geleceğini Türk gençliğine emanet etti

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Denktaş mesajında, “Kıbrıs Türk Halkı olarak Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını, Türk Ulusunun Önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 98. yıldönümünde de coşku ile kutluyoruz. Büyük Atatürk’ün Türk Gençliğine armağan ettiği bu bayram Türk ulusuna ve onun ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkına kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Denktaş mesajına şöyle devam etti: “Gençliğe büyük önem veren Mustafa Kemal, dünyada benzeri görülmemiş bir davranış sergileyerek, ülkenin geleceğini Türk gençliğine emanet etmiştir. Bu emanete layığı ile sahip çıkmış olan Türk gençliği, bundan sonraki dönemlerde de bu görevini en güzel şekilde ifa edeceğinden kuşkumuz yoktur. Ata’nın yolunda olan Türk gençliği, onun; ‘Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz’ sözleri ışığında ve izinde ilelebet yürüyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Kıbrıs Türk Toplumsal Mücadele Önderi Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı ve mücadele arkadaşlarını bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, tüm vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı yürekten tebrik ediyor, sevgi ve saygılarımıza sunuyoruz.”

Berova: Türk milletinin kutlu istiklal yürüyüşünün başlangıcı

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, 19 Mayıs 1919’un, Türk milletinin kendi topraklarında, özgür ve bağımsız olarak yaşama kararlılığını tüm dünyaya gösterdiği kutlu istiklal yürüyüşünün başlangıcı olduğunu belirtti.

Berova, mesajında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da kurtuluş meşalesini Samsun'dan yakarak başlattığı bağımsızlık mücadelesinin, Kıbrıs Türk halkına ve tüm mazlum milletlere cesaret örneği olduğunu vurguladı. Berova, Gençliğe armağan edilen bu bayramın Anavatan Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceğinin, gençliğin omuzlarında yükseleceğine, tüm dünyaya barış ve huzurun yine gençlerin eliyle geleceğine bir işaret olduğunu ifade etti.

Özdemir Berova mesajına şöyle devam etti:

“Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mız vesilesiyle eşsiz medeniyetimizden aldıkları güçle ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak gençlerimizin ve tüm Türk Ulusu’nun bayramını kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, ülkesi ve milleti için mücadele eden, canını veren tüm şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle yâd ediyorum.”
Bu haber 111 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER