EYLEM YAPTILAR

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), personelin iş giyecek ve ayakkabılarının temininin geciktirilmesini protesto için Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Lefkoşa Merkez Binası önünde eylem yaptı
Haluk DOĞANDOR

Elektrik kurumu çalışanları iş esnasında giydikleri ve kendilerini her türlü olumsuzluğa karşı koruduğunu söyledikleri iş kıyafetleri ve ayakkabılarının yaklaşık iki yıldır kendilerine verilmediğini ve verilmesini geciktirdikleri için kurum önünde KIB-TEK yönetimini protesto etti.

ÖKSÜZOĞLU: “BİR KİŞİNİN İSTEĞİYLE İHALE İPTALİ SÖZ KONUSU OLAMAZ”

El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu, toplu iş sözleşmesinin 13. maddesinde personele verilecek kıyafetlerin belirtildiğini ve bunların 1 Nisan ve 1 Ekim tarihlerinde dağıtılmasının gerekli olduğunu belirtti. Öksüzoğlu, bir kişinin isteğiyle ihale iptalinin söz konusu olamayacağını ve Merkezi İhale Komisyonu’nun ihalenin nasıl iptal edilebileceğini belirttiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından çalışanlar eski kıyafetleri KIB-TEK Binası önüne dökerek eyleme son verdi. Eylem sırasında Star Kıbrıs’a konuşan bazı çalışanlar

MEHMETE DANA

Teknecik Elektrik Santrali’nda görev yapan Mehmet Dana, yere bıraktığı eski ayakkabısı ile çok anıları olduğunu söyledi ve şöyle devam etti; “Şu anda spor ayakkabısı ile çalışıyorum, hiçbir iş güvenliğim yoktur.

140 Megawat elektrik üreten bir santralde bize bu eski ayakkabıyı mı layık görüyorlar, Müdürüme ve Yönetim Kurulu’na hiç yakıştıramadım. İş güvenliğini sağlayan kıyafetlerin temini sadece benim için değil tüm arkadaşlarımızın ihtiyacıdır. Biz bu özel ayakkabılar ile çalışıyoruz, bunlar bizi herhangi bir olumsuzluktan koruyor, yani bir yerde iş güvenliğini sağlayan bu ayakkabıların yenisini ne yazık ki, 2 yıldır vermiyorlar” diyerek yönetime çağrı yaptı.

HÜSEYİN KORKMAZ:

Bir diğer çalışan teknisyen Hüseyin Korkmaz da şunları söyledi; “Bizim için bu kıyafetler önemlidir, çünkü hiç yoktan bu kıyafet ve ayakkabılar, bizi yüksek enerjiden, soğuktan, yıldırımdan koruyan kıyafetlerdir. Bunların olmaması bizim artan iş risklerine karşı güvensizliğimizi sağlar. Enerjiye kapılma, ayağımıza sert ve ağır bir madde düşmesi gibi.

Ayrıca biz KIB-TEK gibi bir kurumun üyesi olarak gece geç saatlerde yollarda, direk veya hat koptuğunda özel bahçelerde çalışıyoruz, neden bizim üzerinde KIB-TEK’in simgeleri olan bir kıyafetimiz olmasın. Bu 3. dönem oldu kıyafet ve ayakkabılarımızı alamıyoruz, artık yönetimin oturup sağlıklı bir karar vermesi gerekiyor. Arkadaşlarımız yırtık, pırtık, eski giysi ve ayakkabılarla göreve çıkıyor, kiminin ayağında çaresizlikten 3 yıllık eşyaları var. Her yere para buluyorlar ama iş biz elektrik çalışanlarına geldi mi, yasal bir zorunluluk olan iş sağlığı ve güvencesi gereği de kullanılması gereken giysi ve ayakkabılar bizlere teslim edilmiyor, yasal olarak da suç işleniyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

ERCAN KÖSEOĞLU

Elektrik Çalışanları Sendikası üyesi ve aynı zamanda İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Ercan Köseoğlu ise, 2011 yılından beri çalışanları iş sağlığı ve güvenliği konusunda uyarıp, eğitiyoruz birçok sıkıntı ve kaza sonrası raporlar dururken, yönetimin duyarsız davranması kabul edilemez dedi.

Köseoğlu Merkez İhale Komisyonu’na giden ihalelerin sonuçlanmasını beklerken, giysi ve ayakkabıları ile ilgili ihalenin MİK’de iptal edildiğini duyduklarını söyledi. KIB-TEK Müdürü ile yaptıkları görüşmede Müdür’ün kendisine şöyle cevap verdiğini söyledi; “Ben elbiselerin şartnamelerini uygun görmedim ve bu yüzden iptal ettik.”

Ercan Köseoğlu, şartnamede sunulan kıyafetlerin yaz için gayet iyi ve uygun olduklarını ve bir an önce verilmesi gerektiğini KIB-TEK Müdürü’ne ilettiklerini ifade etti. Kış giysilerinde söz konusu düzenlemenin yapılabileceğini ancak havaların ısınmasıyla birlikte yazlık kıyafetlere ihtiyaç olduğunu ve bunların bir an önce halledilmesi gerektiğine dikkat çeken Köseoğlu, kumaş özelliklerinde tutuşmayan özelliğe sahip kumaştan kullanıldığını, ayakkabıların da koruyuc

u özelliğe haiz olduklarına vurgu yaptı. Ercan Köseoğlu, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak, dışarıya araziye çıkan veya santralde çalışan personele vakit geçirmeden bu kıyafetlerin tedarik edilmesini, yoksa maruz kalınacak herhangi bir kazadan sonra çok geç kalınacağını ifade etti.
Bu haber 138 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER