GENÇLERİN BAYRAM YÜRÜYÜŞÜ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı KKTC’de de kutlandı. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’nın Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan yaptığı konuşma ile başlayan kutlamalar, Lefkoşa ve diğer ilçelerde düzenlenen törenlerle devam etti
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye’de olduğu gibi KKTC’de de törenlerle kutlandı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları saat 08.00’de Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’nın Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan yaptığı konuşma ile başladı.

BEROVA: “ÖZÜNE VE GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIKAN TOPLUMLAR İLELEBET YAŞAR”

Milli Eğitim ev Kültür Bakanı Özdemir Berova, yaptığı konuşmada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs’ın büyük bir anlam ve öneme sahip olduğunu kaydetti. Berova, özüne ve geçmişine sahip çıkarak gençlerine aktarabilen toplumların ilelebet yaşama hakkına sahip olduklarını vurguladı. Bakan Berova, gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak gençlerin, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde tüm sorunların üstesinden geleceklerini ve birlik içinde hareket ederek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni daha güçlü bir hale getireceklerini kaydetti.

98. YILDÖNÜMÜN MUTLULUK VE HEYECANI

Atatürk’ün 19 Mayıs’ta, milli duygular içerisinde Samsun’da attığı ilk adımın, Türk milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluşu yolunda atılmış en önemli adım olduğunu vurgulayan Berova, “ İşte bu yüzden, Türk milletinin, vatanı ve değerleri için verdiği onurlu mücadelenin adı olan 19 Mayıs’ın 98. yıl dönümüne ulaşmanın, mutluluk ve heyecanını yürekten hissetmekteyiz” dedi.

Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen, özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumların, ilelebet yaşama hakkına sahip olduklarını vurgulayan Berova, şöyle devam etti: “ Bu bilinçle, 19 Mayıs 1919’da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreler ile Kurtuluş Savaşı’nı, O’na inanan milleti ile birlikte sürdürmüş, kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için, gençlere olan güveni sebebiyle de, bu günü siz gençlerimize armağan etmiştir. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içinde hareket ederek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni daha güçlü bir hale getireceksiniz.

“TÜRK MİLLETİNİN GELECEĞİ”

Biliyoruz ki sizler, Türk milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde, nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için, bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerin de ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’ sözünü rehber edinerek, çok çalışıp, ilerde şahsınıza verilecek olan görevi, en iyi şekilde yapacağınızdan, asla şüphemiz yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle, başta, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Gençlerimizin bayramını kutlar, tüm vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum.”

LEFKOŞA VE DİĞER İLÇELERDE TÖRENLER DÜZENLENDİ

Başkent Lefkoşa ile ilçe, kasaba ve köylerde Atatürk anıtlarına çelenk koyma törenleri gerçekleştirildi. Lefkoşa Atatürk Anıtı önündeki tören, ani sağanak nedeniyle kısa süre gecikmeli başladı. Törene, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, bazı baklanlar, milletvekilleri ile diğer yetkililer katıldı.

ANITKABİR’DEN GETİRİLEN TOPRAK AKINCI’YA TAKDİM EDİLDİ

Törende Atatürk Anıtı’na çelenkler sunularak saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam eden tören, Anıtkabir’den getirilen toprağın Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay tarafından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya takdim edilmesiyle son buldu. Kutlamalar çerçevesinde dün 10 kilometrelik 19 Mayıs maratonu da gerçekleştirildi.

LEFKOŞA’DA “ATAM İZİNDEYİZ” YÜRÜYÜŞÜ

Kutlamalar Lefkoşa’da “Atam İzindeyiz” yürüyüşü ile devam etti. Ortaokul, lise, üniversite, kurum ve kuruluşlar ile spor federasyonlarından gençlerin katılımıyla oluşturulan kortej, Dereboyu çemberi önünden yürüyüşe başladı. Ledra Palas trafik ışıkları ve Cumhurbaşkanlığı güzergahının izlendiği yürüyüş İnönü Meydanı’nda tamamlandı. Bando eşliğinde yapılan kortej yürüyüşü sırasında, dans ve spor ritmik hareketler gösterileri de yapıldı.

GALA GECESİ

Yürüyüşle gidilen İnönü Meydanı’nda ise “Gala Gecesi” düzenlendi. 'Gala Gecesi'nde Yüksek Sadakat grubu konser verdi.

İskele’de coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı İskele’de de düzenlenen törenle kutlandı. Ecevit Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törende, anıta çelenkler konularak saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. İskele Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Bekirpaşa Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hacer Tanrıkulu törende yaptığı konuşmada, Türk milletinin onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde şaha kalkışının başlangıcının 19 Mayıs 1919 olduğunu kaydetti. Tanrıkulu, bu tarih ile birlikte Türk milletinin kendi makus tarihini tersine döndürmeye başlayarak, vatan topraklarının ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırdığını kaydetti. İskele Belediyesi Yıldızlar Halk Dansları Topluluğu’nun folklor gösterisinin de yer aldığı törende, şiirler de okundu.
Bu haber 102 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER