YÜZYILIN FELAKETİ CMC

Lefke Gemikonağı’nda 1. Dünya savaşında kurulan ve 1975 yılına dek aralıksız çalışan, 1975 yılında atıklarını ortada bırakıp kaçan şirket bölgede adeta bir çevre felaketinin yaşanmasına neden oldu ve olmaya da devam ediyor
Haluk DOĞANDOR

Biz her ne kadar Lefke’mizin güzelliklerinden bahsetsek de, bu CMC felaketi tüm bu güzelliklere gölge düşürüyor. Bu Amerikan şirketinde zamanında binlerce insan çalışıyordu, işçi lojmanları, teknik okullar, hastane hep bu şirket tarafından yapılmıştı. Şirket yıllarca bölgede bakır madenini işletti, çıkardığı bakırı yurtdışına ihraç etti. Ancak yılların atıklarını da buralara yığdı, bu da yaklaşık 2000 dönümlük bir alanı kapsıyor. Lefke Turizm ve Tanıtma Deneği Başkanı Hasan Karlıtaş Star Kıbrıs’a yaptığı açıklamada, CMC madeninin bölgeye verdiği zararlar ve atılması gereken adımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

DOĞAYI, İNSANLIĞI ZEHİRLİYORLAR

CMC şirketinin 1975 yılında zehirli atıklarını bırakıp madeni terk etmesinden sonra, CMC alanının temizlenerek doğaya kazandırılması, kurulan her hükümetin programlarında yer almasına karşın bugüne kadar köklü bir çözüm programı uygulanmadığını söyleyen Hasan Karlıtaş, 2017 yılına geldiğimizde, CMC alanı çevreyi, doğayı, insanlığı zehirlemeye devam ediyor diye konuştu. CMC alanının temizlenmesi için birkaç kez ihaleye çıkılıp, şirketlere yükleme yapılmasına rağmen hiçbir şirketin gerçek anlamda temizlik yapmadığına işaret eden Karlıtaş, şu anda ihaleyi alan şirketin de, kandırmalarla CMC alanını ellerinde tuttuklarını biliyoruz dedi.

MADEN AÇILMASINA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

cBiz Lefke sivil toplum örgütleri olarak en büyük duruşumuzu, kirli ve zararlı maden atıklarının temizlenmesi yönünde gösterdik ve göstermeye devam ediyoruz diye sürdüren Karlıtaş, CMC alanında 2000 dönüm maden atığı hala potansiyel tehlike olarak durduğunu söyledi. Ancak ne yazık ki bazı hükümetler tarafından, tekrardan bu madenin hayata geçirilerek bakır çıkarılması için el altından sözlerin de verildiğini belirten Hasan Karlıtaş, “Biz bu düşünceye asla fırsat vermeyeceğiz” dedi. Lefke sivil toplum örgütleri olarak, bir an önce maden atıklarının temizlenerek doğanın bu zehirden kurtulmasını arzu ediyoruz diyen Karlıtaş, şimdiye kadar bu yönde mücadele verdiklerini, Lefke’yi bir daha maden tehlikesine maruz bırakmayacaklarına dikkat çekti.

ŞİRKETİN KONTRATI FESH EDİLMELİ

Karlıtaş, şu anda ihaleyi alan ve sözde temizlik yapacaklarını vaat eden şirketin oldukça ağır çalıştığını, ihale şartnamelerine aykırı davranan şirketin elinden burasının alınıp, yeni bir sözleşmeyle, gerçekten burayı sözde değil özde temizleyecek bir şirkete, ihaleyle verilmesini istiyoruz dedi.
Bu haber 210 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER