Hilalin gölgesinde ebedi fecre doğru

Ramazan hilalinin görülmesine saylı günler kaldı… Haftaya bugün Ramazan orucunun ikincisini tutuyor olacağız.
Ramazan hilalinin görülmesine saylı günler kaldı… Haftaya bugün Ramazan orucunun ikincisini tutuyor olacağız. Malum olduğu üzere Ramazan ayının başlangıcı ve bitişi Hilale göre düzenlenir. Peygamber efendimiz, ”Hilali görüp oruca başlayın hilali görüp bırakın”buyuruyor.
Kameri takvimle Hicri takvim arasında on günlük fark vardır ve bu farktan dolayı da dini günler her sene on gün önce gelir. Bunda da bir hikmet vardır diye düşünüyorum. Otuz altı sene oruç tutmuş olan bir kimse senenin her gününde oruç tutmuş oluyor. Tabiri caiz se dört mevsimde her iklimde denenip dünyadan öyle ayrılıyoruz. Her mevsimin kendine göre güzellikleri de vardır zorlukları da Rabbim en güzeliyle ibadetlerimizi yapmayı nasip eylesin.

Şükürler olsun ki, Rahmet bereket, mağfiret ayı olan Ramazan ayına yaklaştık. Ramazan ayı diğer aylara göre özel öneme haiz bir aydır. Bu ay,Kur’an-ı Kerim’in indirildiği aydır.İslamın beş temelinden biri olan Oruç ibadetinin yerine getirlidiği aydır.Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini içerisinde barındıran bir aydır.Bütün bu değerlendirmeler ışığında baktığımızda Ramazan ayı baştan sona mübarek bir aydır.Ramazan ayının faziletiyle ilgili olarak Peygamber efendimizin şu müjdesi hepimiz sevindirir sanıyorum.”İnanarak ve karşılığını yalnız Allah’dan bekleyerek Ramazan orucunu tutan kimsenin geçmiş günahları bağışlanır. ”Ne mutlu gereğini yapabilenlere. Aynı manada başka bir hadis-i şeriflerinde ise şöyle buyuruyor, Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz. ”Ramazan ayı, Cuma günü ve beş vakit namaz arasında geçen zamana kefildir. ”Bunu biraz açmak gerekirse, Ramazan orucunu tutmakla geçen ramazandan bu ramazana kadar geçen sürede işlediğimiz günahlarımızdan kurtuluyoruz. Cuma namazını kılmakla önceki cumadan bu cumaya kadar geçen sürede işlediğimiz günahlarımız siliniyor. Vakitlerimizi eda etmekle de her iki vakit arasındaki günahlardan temizlenmiş oluyoruz. Bazı kardeşlerimiz diyor ki, “ben günah işlemiyorum ki o zaman niçin ibadet edeyim” İbadet Allah’a şükretmek Allah’ı zikretmek için yapılır, sevabı da bunun neticesidir. Zira Peygamber efendimiz hiç günah işlemediği halde insanların en çok ibadet edeniydi. Demek ki ibadet, günahın çokluğundan değil Allah’a olan sevgimizden, ona olan şükran borcumuzdan dolayı yapılır. Ben günah işlemiyorum ki diyen kardeşimize şöyle diyebiliriz. Elindeki Kabın kirlenmemiş olması çok güzel. Ancak uzun bir yolculuğa çıkıyoruz o temiz kabını tertemiz suyla erzakla doldurmazsan ilerde aç ve susuz kalabilirsin. Öyle ise Rabbimizin verdiği sağlık nimeti elimizden çıkmadan bu güzel vaktimizi ibadetle değerlendirelim, yolculuğa çıkmadan kabımızı dolduralım.
Ramazan ayı Kur’an ayı demiştik. Ramazan ayı boyunca mukabele şeklinde Kur’an okumak bir sünnettir. Peygamber efendimiz, her Ramazan Ayı’nda o güne kadar inmiş olan ayetleri Cebrail aleyhisselama arz ederek okurdu yani mukabele yapardı. Hatta vefat edeceği yıl bu mukabele iki defa olmuştu bundan da, veda zamanının yaklaştığı anlamını çıkarmışlardı ve doğru da çıkmıştı.Biz de ümmet olarak her ramazan ayında karşılıklı Kur’an okumak suretiyle bu sünneti uygulamış oluyoruz. Peygamber efendimiz müminlerin bir araya gelip Ku’an okuduğu onu müzakere ettiği zaman onları rahmet melekleri kuşatır. Oraya sekinet iner onların bağışlanması için dua ederler diye haber veriyor. Bu ramazan ayında ve her zaman Kur’an-ı Kerimi okuyup müzakere etmek ayrı bir fazilettir. Müzakere belki mukabeleden daha mühimdir. Müzakere nedir? Okuduğunun anlamı üzerinde yoğunlaşmaktır. Demem odur ki geliniz bu mübarek zamanı vesile edinerek. Kur’an’ı hem lafzını hem de manasını okuyalım hatta tekrara tekrar okuyalım. Lafzını okumasını bilmiyorsak manasını mutlaka okuyalım. Kur’an Rabbimizin bize mesajıdır. O halde açıp okuyalım da Rabbimizin ne dediğinden haberimiz olsun. Cep telefonumuza bir kısa mesaj gelse hemen açıp bakıyoruz da. Rabbimizin mesajı ömür boyu baş ucumuzda asılı dursun da açıp bakmayalım olur mu böyle şey.Bu ramazan bunu yapalım Rabbimizn mesajını baştan sona okuyalım inşaallah.
İşte geçmişin muhasebesini yapıp gelecekle ilgili hayırlı kararlar alacağımız feyiz dolu Ramazan ayının hilalinin gölgesi üzerimize düşmüştür. Şükretmeye vesile bir başka husus ta Hilalin gölgesinde hilali karşılamak. Ne mutlu, bir vatanımız, bir bayrağımız var. Birlik beraberlik içerisinde Ramazan coşkusunu yaşamaya hazırlanıyoruz. Ama çevremizde kardeşlerimiz kan ağlıyor ülkeleri işgal altında, her yanda karışıklık, kan göz yaşı dinmek bilmiyor. Onlar için de bir şeyler yapabilirmiyiz sorusunu kendimize sorarak,en azından dua etmekle işe başlayıp tüm İslam alemiyle gönül birliği içerisinde huzura vesile olacak bir Ramazan geçirmemiz dileğiyle.

ELHAMDÜLİLLAH

Daim şükrederim Allah’ım sana,
Yarattın can verdin elhamdülillah.
Sayılmaz nimetler lütfettin bana
Nice imkan verdin elhamdülillah

Mabedimde ruhum huzurlanıyor
Minaremde ezan yankılanıyor
Göklerde bayrağım dalgalanıyor
Hür bir vatan verdin elhamdülillah

Kudret kalemiyle yazılmış ezel
Nebiler içinde bir tane özel,
Her işi numune her hali özel
Fahr-i cihan verdin elhamdülillah

Vücut sıhhat verdin cihanı gezdim
Hikmet nasibettin manayı sezdim
Kalem ihsan ettin okuyup yazdım
İlim irfan verdin elhamdülillah

Hakkı’nın niyazın kabul et yarab
Hıfzeyle yurdumu olmasın harap
En muhkem sığınak yegane kitap
Yüce Kur’an verdin elhamdülillah.


Bu haber 319 defa okunmuştur

:

:

:

: