Darısı başımıza demeyi çok isterdim

Baf kanalizasyon sistemi konusunda yaşanan rüşvet skandalına ilişkin yürütülen davada 5 etkili eski Rum siyasetçi yargılandı ve suçlu bulunarak 4 ve 5 yıl gibi değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

Baf kanalizasyon sistemi konusunda yaşanan rüşvet skandalına ilişkin yürütülen davada 5 etkili eski Rum siyasetçi yargılandı ve suçlu bulunarak 4 ve 5 yıl gibi değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.
Bunların arasında Baf eski Belediye Başkanı, eski milletvekili ve belediye meclis üyeleri var.
Mahkemenin takdiri bu.
Kısacası yasalar karşısında herkesin eşit olması gerçekliği burada en önemli unsur olarak görülmektedir.
Hoş öyle de oldu.
Mahkeme konuyu inceledi ve bu rüşvet olayına karışan eski Rum siyasiler hakkında ki kararını verdi..
Hani diyorum benzeri bir hamle de Kuuzey’den gelebilir mi?
Malum ki Kuzey Kıbrıs’ta da birçok etkili siyasi kimliğin isminin geçtiği tartışmalı icraatlar yapılmıştır ve halen yapılmaktadır.
Üstelik bunlar zaman zaman son iki yıldır aktif görev ifa eden Yüksek Yönetim Denetçisinin araştırmalarına ve bu araştırmalardan mütevellit tuttuğu raporlara da yansımaktadır.
Evveliyatı da var tabi.
Lefkoşa Türk Belediyesinde yaşananlar, meclis kürsüsünden alınan rüşvete dair itiraflar, oy satın alıyorum ifşaatları, rüşvet alındı verildi iddiaları arasında şekillenen ihaleler, usulüne uygun yapılmayan işler, haksızlıklar, adaletsizlikler, batırılan Kıbrıs Türk Hava Yolları, öncesi Sanayi Holding İşletmeleri, Kıbrıs Türk Turizm İşletmeleri,Eti Teşebbüsleri, Peyak mağazaları ve daha neler neler.
Kısacası sonu olmayan karanlık bir kuyu misali Kuzey’de siyasetin bu ayağı.
Lakin ilginçtir, onca somut göstergelere dayanan iddialara rağmen bugüne kadar 1 tek siyasetçinin de yargılandığı görülmemiştir Kuzey Kıbrıs’ta.
Peki neden?
Çünkü her iddia hasır altı edilmiştir.
Hukuk siyasetçiye göre düzenlenmiştir.
Hatta siyasetin tahakkümü altında ezilip büzülmüştür.
Peki o zaman, Kuzey Kıbrıs’ta tüm yurttaşlar yasalar nezdinde eşittirler diyebilir miyiz?
Kesinlikle hayır.
Kimse kusura bakmasın ama Kuzey Kıbrıs’ta yasalar nezdinde yurttaşların eşitliği falan yoktur.
Bunları her gün bire bir yaşayarak tecrübe ediyoruz maalesef.
Bizler bu ülkede trafik ihlallerimiz oldu gerekçesiyle cezalarımızı çatır çatır öderken ya da mahkeme tarafından ödemeye mahkum edilirken birileri siyasi kimlik taşıdığı için devletin polisinin de yardımıyla bu cezalarını sildirebiliyorlarsa bana kimse bu ülkede yasalar karşısında herkesin eşit olduğu martavalını okumasın.
Yüzlerce yurttaş bir vesile ile borç alacak ve iddia edilen farklı farklı suçlardan dolayı her gün mahkeme salonlarında adaletle yüzleşirken, Ve kanunlar sıradan insanlara her türlü işletilirken,Lefkoşa Belediyesini zarara uğratanlar, meclis kürsüsünden rüşvet verildiğini ifşa edenler, usülüne uygun olmayan mevzuatlarla birilerinin üzerine ihale yıkanlar, oy satın aldıklarını itiraf edenler, devlet kaynaklarını özel işleri için israf edenler ve hiç bir adli soruşturmaya tabi tutulmayanlar bu ülkede hala ellerini kollarını sallayıp siyaset yapacak yüzü ve zemini bulabiliyorlarsa sizce de bunun izahı ne olabilir?
Bu haber 208 defa okunmuştur

:

:

:

: