Anketler LOH Partisi’ni birinci gösteriyor

KKTC yavaş yavaş seçim sathı mahalline girerken, siyasi partiler de bu konuda yaptırdıkları anketlerle son durumlarını yokluyorlar.
KKTC yavaş yavaş seçim sathı mahalline girerken, siyasi partiler de bu konuda yaptırdıkları anketlerle son durumlarını yokluyorlar. Örgütle, seçmenle yüz yüze görüşmelere ağırlık veriliyor. En uzak tahminle 10 ay sonra yapılması öngörülen, ama kimilerine göre de ekim, kasım aylarında kaçınılmaz olduğu ileri sürülen erken seçim tartışmalarını, Adadan Dış Bakış’ta konuğum olan CTP Milletvekili Eski Başbakan Ferdi Sabit Soyer’e sordum.
Seçimin en geç bu yılın kasım ayına kadar yapılması gerektiğini kaydeden Soyer, “2017’yi kaybettik. 2018’i de kaybetmek istemiyorsak bu seçim olmalıdır. Şimdi olmazsa Nisan ayında yapılacak. Haziran ayında da anayasal zorunluluk nedeniyle yerel seçim var. Bu demektir ki 30 Haziran 2018’e kadar ülke seçim atmosferinde kalır. Bu ülke, ekonomik olarak bunu kaldıramaz” diye konuştu.
Başbakan Özgürgün’ün UBP’nin oy oranının yüzde 40’a ulaştığını ifade eden demecini hatırlattığım Soyer, “Şu anda yüzde 40’ı aşkın insan ya ‘sandığa gitmeyeceğim’, ya da ‘gidersem boş oy kullanacağım’ veya ‘karma oy kullanacağım’ diyor” dedi. Sayın Özgürgün’ün yaklaşımının gerçekçi olmadığını ileri sürdü.
Soyer, şu anda memleketteki en büyük partinin “Lanet Olsun Hepsine Partisi” olduğunu söyledi. LOH Partisi olarak kısaltabileceğimiz bu partinin birinciliğine ilişkin, “Bu kötü bir durumdur. Ama gerçek olan budur” diyen Soyer, siyasette tartışılması gereken yeni bir kavram ortaya attı.
‘Lanet Olsun Hepsine Partisi’nin üyelerinin siyasete güveni kalmadığını, bıkkınlık ve küslük yaşadığını kaydeden Soyer, “Şu an siyasette Lanet Olsun Hepsine Partisi’nin oylarını almak için bilinen sorunların tercümanlığını yaparak popülist söylemlerle hareket eden partiler var. Ama bu söylemler hayata geçmeyince yarın üzülerek göreceğiz ki ‘Atalım Kendilerini Partisi’nin tepkisiyle karşılaşacaklar” dedi.
Soyer’in tespitlerinden yola çıkarsak, olası bir erken seçimde birinciyi Lanet Olsun Hepsine (LOH) Partisi’nin taraftarları belirleyecek. Ancak o partinin üyelerine vaatte bulunurken dikkatli olmak gerekiyor.
Çünkü siyasete güveni hemen hemen bitmek üzere olan bu LOH Partisi üyeleri, bir sonraki seçimde tutulmayan popülist söylemlerin bedelini çok ağır ödetecek.

Bu haber 209 defa okunmuştur

:

:

:

: