Bu mantıkla Cenevre'ye ancak turist olarak gidilir

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, liderlerin talebiyle 17 Mayıs'tan beri sürdürdüğü mekik diplomasisinde ortak zeminde buluşulamadığını açıkladı.
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, liderlerin talebiyle 17 Mayıs'tan beri sürdürdüğü mekik diplomasisinde ortak zeminde buluşulamadığını açıkladı.
Kısaca Cenevre hayali dün suya düştü.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Kıbrıs Rum Yönetimi liderinin dün itibarıyla tavrını değiştirmediğini, Kıbrıs Türk tarafının da ön şart kabul edecek durumda olmadığını söyledi.
Akıncı'nın kızgınlığının nedeni, 11 Şubat 2014'te tarafların mutabık kaldığı metinde yer alan 'tüm konular birbiri ile bağlantılı bir şekilde konuşulur' prensibinin Anastasiadis tarafından bertaraf edilmesi oldu.
Rum lider, Cenevre zirvesini gerçekleşebilmesi için öncelikle güvenlik ve garanti konusunun ele alınmasını, bu konu bitirildiği takdirde toprak konunun ele alınmasını, bunun üzerinde de anlaşıldığı takdirde diğer açıkta kalan konuların ele alınmasını istedi, bu koşullarda ısrar etti.
'Böyle bir müzakere anlayışı mümkün değil' diyerek rest çeken Cumhurbaşkanı Akıncı da
Cenevre yolunu başlamadan kapattı.
Rumların bu katı tutumu nedeniyle dünkü köşe yazımda 'Cenevre'ye fazla bel bağlamayın' diye uyarmış, filmin kopmak üzere olduğunu, Cenevre'ye gidilse bile bunun turistik bir geziden ibaret olacağını ifade etmiştim.
Nitekim yazdıklarımızın mürekkebi kurumadan yaşananlar bize bu gerçeği gösterdi.
Cenevre yolu daha başlamadan kapandı.
Peki, Rum tarafında ne oluyor?
Nikos Anastasiadis dün yeniden 'BM'nin Kıbrıs'ın güvenliğiyle ilgili garantör olabileceği' iddiasında bulundu
Anastasiadis'e bu iddiasına karşın birçok soru sorulabilir.
Ama en temel soru, BM'nin verdiği kararların dünyanın neresinde akan kanı durdurabildiğidir.
Allah korusun, bir çatışma çıksa BM Güvenlik Konseyi'nden ortak bir karar çıkması imkansızdır.
Çünkü BM'nin daimi üyeleri ABD, Rusya ve Çin'in bugün kadar herhangi bir konuda aynı düşündüğü görülmemiştir.
Bu elbette bir ölçüde doğal da karşılanabilir. Çünkü her ülkenin çıkarları farkıdır.
Dolayısıyla Kıbrıs Türk halkının güvenliği tehlikeye girse, BM Güvenlik Konseyi'nden bizi koruyacak bir karar çıkması en iyi ihtimalle yıllar sürer.
Bunun örneğini başta Suriye olmak dünyanın birçok yerinde ne yazık ki gördük.
O yüzden kimse 'Kıbrıs'a BM garantisi yeter' demesin. Bizim o sözlere karnımız tok.
74 öncesi yaşanan acı hatıralar dün gibi hafızalarda tazedir. Türk askeri o acıların bir daha yaşanmaması için en büyük güvencemizdir. Asla vazgeçmeyiz, vazgeçemeyiz...
Sözün özü, bu mantıkla Cenevre'ye gidilmez, gidilse bile ancak turist olarak gidilir. Üstelik bu mevsimde Cenevre'den çok daha keyifli yerler var... Ben Kıbrıs'ı, Kıbrıs olmazsa Türkiye'nin Güney ya da Ege sahillerini öneririm...
Bu haber 241 defa okunmuştur

:

:

:

: