Denktaş Üniversitesi böyle mi kurulmalıydı?

Gündemdeki en sıcak konu malum Rauf Raif Denktaş Üniversitesi için 200 dönüm kamu arazisinin kiralanması kararı.
Gündemdeki en sıcak konu malum Rauf Raif Denktaş Üniversitesi için 200 dönüm kamu arazisinin kiralanması kararı.
Üniversite kurulması amacıyla Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın oğlu Rauf Denktaş’a verilen kamu arazileri, muhalefetin tepkisine neden oldu. Meclis’te kendisine yönelik eleştirileri yanıtlayan Serdar Denktaş, üniversite izni konusunda gayrı yasal hiçbir şeyin olmadığını ifade ederken, “Ben şu an bakanım diye etik bir boyutu olabilir. Etik kısmını ben bir şekilde hallederim” dedi.
Doğrusunu isterseniz ben de Denktaş adına bir üniversite kurulmasını elbette destekliyorum. Ama merhum Cumhurbaşkanı’nın isminin bu şekilde tartışmalı bir şekilde ortaya atılması ne derece doğru? Sayın Serdar Denktaş’ın bu konuda bir kez daha düşünmesinde fayda olduğu kanısındayım.
Adadan Dış Bakış’ta dün konuğum olan Rauf Raif Denktaş Düşüncelerini Yaşatma Derneği Başkanı Latif Akça’ya da Denktaş Üniversitesi için kamu arazilerinin kiralanması kararını sordum.
Akça’nın sözlerinden, kendisinin de bu konuyu fazla şık bulmadığını rahatlıkla ifade edebilirim.
Ancak Akça, bir konunun da altını çizmeden geçmiyor.
Latif Akça, yüzde 36’lık toprağımız yüzde 29’a düşürülürken, yani yüzde 7’lik toprak kaybı umursanmazken, Denktaş Üniversitesi için verilen toprak konusunda bir bardak suda fırtına koparıldığını vurguladı.
Ama kamuoyundaki rahatsızlığı da dikkate alarak, Denktaş Ailesi’nin bu konuda bir açılım yapacağını ve tepkileri dindireceğine inandığını da sözlerine ekledi
ODTÜ’den İTÜ’ye kadar pek çok üniversiteye KKTC’de yatırım yapmaları amacıyla toprak verildiğini ifade eden Latif Akça, Denktaş Üniversitesi’nin bu konuda ilk olmadığını söyledi.
Ancak her ne olursa olsun günün sonunda merhum cumhurbaşkanın ismi, bu şekilde tartışma konusu yapılmamalıydı.
Latif Akça’nın dediği gibi, Denktaş Ailesi’nin de etik olarak sorunlu olduğunu kabul ettiği bu kararla ilgili, çok yakında kamuoyunu tatmin edecek bir davranış göstereceğini umuyorum.
Kimse bu olayı fırsat bilip, bu ülkenin Kurucu Cumhurbaşkanı’nın ruhunu rencide edecek sözler söylememeli. Buna da en çok Denktaş Ailesi fırsat vermemeli.
Bu haber 208 defa okunmuştur

:

:

:

: