Koalisyondan kurtulmanın tek yolu başkanlık sistemi

Meclis’te yaşanan tartışmaların üstüne bir de dün açıklanan ankete bakınca şundan kesinlikle emin oldum. Sonbaharda bir erken seçim için çanlar çalıyor.
Meclis’te yaşanan tartışmaların üstüne bir de dün açıklanan ankete bakınca şundan kesinlikle emin oldum. Sonbaharda bir erken seçim için çanlar çalıyor.
Gezici Araştırma Şirketi, siyasi partilerin son durumuyla ilgili çok çarpıcı bir anket yayınladı. Buna göre halk koalisyon hükümetlerinden memnun değil. Ancak siyasi partilerin son durumlarına ilişkin tahminlere baktığımızda, şu anda hiçbir siyasi partinin tek başına iktidara gelmesi de mümkün görünmüyor.
Ankete göre, şu an genel seçim olsa Cumhuriyet Meclisi’ne 5 partinin girme ihtimali yüksek.
Yeni kurulan partilerden Halkın Partisi (HP) ile Yeniden Doğuş Partisi’ne (YDP) ilgi artıyor. Meclis’te temsil edilen ve halkın ilgisinin arttığı tek parti TDP.
“Bugün milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusuna yanıtta ilk sırada, yüzde 30,8’le HP var.
Bunu yüzde 23,4’le Ulusal Birlik Partisi, 18,1’le Cumhuriyetçi Türk Partisi, 10,2’yle TDP, 7,8’le Demokrat Parti, 4,8’le Yeniden Doğuş Partisi, 2,2’yle Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG), 1,5’le Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ve 1,2’yle Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) izliyor.
Raporda, iktidarın kendi tabanından geçerli not alamadığı, kararsız seçmenin yeni veya denenmemiş partilere kayacağı kaydediliyor.
Seçmenin talebi, “barış yanlısı politikalar” üzerinde yoğunlaşıyor.
Katılımcılara, Cumhurbaşkanı hakkında da soru yöneltilen ankete göre, Akıncı, müzakere sürecinde başarılı.
Ankete göre, ülkedeki sorunların ilk sırasında Kıbrıs sorunu bulunurken, yolsuzluk ikinci, çevre en son sırada yer alıyor.
Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimini ve son genel seçimin sonuçlarını yaptıkları anketlerde tam olarak bilmeyi başaran Gezici Araştırma Şirketi’nin Genel Müdürü Murat Gezici, araştırmayla ilgili değerlendirme toplantısında seçmenin yeni kurulan partilere yöneldiğini iddia etti.
Ama her ne olursa olsun beş partinin gireceği Meclis’te tek başına iktidar mümkün değil. Bu olmadığı için yine çok sağlıklı bir hükümet yapısı mümkün olmayacak.
Tam da bunun için, yani koalisyon hükümetlerinin yol açtığı istikrarsızlığa çare olarak, Türkiye’de getirilen Cumhurbaşkanlığı hükümet modeline alıcı bir gözle bakmamızda fayda olduğunu düşünüyorum.
Neredeyse her yıla bir hükümetin düştüğü KKTC, sürekli değişen ve yaptığı programı uygulamaktan uzak hükümetlerden bıkıp usandı.
İki başlılıktan kurtulmak ve sürekli değişmek zorunda kalan koalisyon hükümetlerinin sona ermesi için başkanlık sistemi şart.
Üstelik önümüzde Türkiye gibi bir örnek de var. Hangi modelin olacağı burada Kıbrıs Türkü’nün kararına bağlı.
Ama kesin olan şu, bu sistem artık devam ettirilemez.
Başkanlık sisteminin bir an önce KKTC’de de hayata geçmesi, siyasi istikrarsızlığa karşı tek alternatif olarak karşımızda duruyor.
Bu haber 197 defa okunmuştur

:

:

:

: