Anket gölgesinde seçim tartışmaları

Fitili ateşlenen erken seçim tartışmaları tüm hararetiyle sürerken, UBP’nin dün yaptığı toplantı bir heyecan dalgası yarattı.
Fitili ateşlenen erken seçim tartışmaları tüm hararetiyle sürerken, UBP’nin dün yaptığı toplantı bir heyecan dalgası yarattı.
Ancak UBP Genel Yönetim Kurulu’ndan sızan bilgiler, partinin kesinlikle 2017 yılında bir seçim öngörmediğini ortaya koyuyor.
Ancak dün toplanan parti yönetiminde sert tartışmalar yaşandığı da gelen bilgiler arasında.
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın torunu Rauf Denktaş’a, üniversite kurması için 200 dönümlük askeri arazi tahsis edilmesiyle başlayan tartışmalar, parti yönetiminde enine boyuna gündeme geldi.
Muhabirimiz Suna Erden’in parti içindeki güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, UBP tabanında arazi meselesinin kriz yarattığını düşünen tüm vekiller, buna şiddetle karşı çıktı.
Hükümet ortağı DP’ye ve Serdar Denktaş’a ağır eleştiriler yöneltildi.
Son tartışmanın kamuoyunda hükümete karşı tepkiye neden olduğu ve UBP’nin zarar gördüğü ifade edildi.
Ancak yine de toplantıda Demokrat Parti ile yola devam edilmesi kararı alındı.
Yani iddia edildiği gibi seçim 2017 yılında değil, 2018 yılının Mart veya Nisan ayında olacak. DP ile yola devam edilse de icraatları konusunda dikkatli olunacak.
Kamuoyunun tepkisine neden olacak açıklamalar yapılmayacak, muhalefet partilerine saldırı için koz verilmeyecek.
Toplantıda alınan bu kararlar ne derecede hayata geçecek, bunu bekleyip göreceğiz. Ama siyasette her zaman işler planlandığı gibi gitmez. Seçim bir anda kaçınılmaz hale gelirse, hiçbir parti de yapılmasın diyemez.
Seçim tartışmalarının fitilini ateşleyen bir diğer etken de şüphesiz Gezici’nin açıkladığı anket sonuçları oldu.
Ada Tv’de dün Sevgili Nihan Yücel ve Haluk Doğandor’la birlikte yaptığımız programa bağlanan Gezici Araştırma Şirketi’nin sahibi Murat Gezici, ankete yönelik kuşkuları cevapladı. Bu konuyla ilgili soruma karşılık, anketi Kıbrıs’ta alan hiçbir parti olmadığını söyledi.
Sayın Başbakan Özgürgün’ün, araştırma şirketine medya yoluyla bir saldırı yaptığını iddia eden Murat Gezici, kendisine baskı yapıldığını öne sürdü.
Yüzde 40’larda olduğu söylenen UBP’nin yüzde 23’lerde olduğunu iddia ederken, kendisinin bu tespit nedeniyle Başbakan’ın eleştirilerine hedef olduğunu ifade etti. “Anket yayınının engellendiğini” öne sürdü.
Sayın Gezici’ye anketi Star Kıbrıs’ta sürmanşetten verdiğimizi, içeride de iki sayfa yer ayırdığımızı hatırlattım.
Bir siyasi parti liderinin anketi eleştirebileceğini, Türkiye’de sürekli karşılaştıkları bu durumu KKTC’de neden yadırgadıklarını sordum.
Sonuçta sandıklar açılınca, takke düşer, kel görünür. Gerçek ortaya çıkar.
Eğer bir manipülasyon yapılmışsa ticari bir kuruluş olan anket şirketleri de güvenilmezler hanesine geçerek bunun bedelini zaten öder.
Yayında en can alıcı soruyu Nihan Yücel sordu. “Bu anketi yapmadan önce Başbakan’la bir görüşmeniz oldu mu” sorusuna verilen cevap, tartışmanın zeminine yönelik bazı ipuçları veriyordu.
Murat Gezici, Başbakan Özgürgün ile araştırma aboneliğiyle ilgili bir görüşme yaptıklarını, ancak anlaşamadıklarını itiraf etti.
Bu bilginin ışığında ankette çıktığı söylenen “UBP eriyor” tespiti elbette kafalarda soru işareti yaratıyor.
İlk soru da “Başbakan Özgürgün o anlaşmayı sağlasaydı Gezici, ‘UBP eriyor’ sonucuna varır mıydı” oluyor.
Bu haber 248 defa okunmuştur

:

:

:

: