Lapta-Alsancak yolu için karar günü

Ada TV’de konuğum olan Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy ile 2011’den beri bir türlü başlanamayan Lapta-Alsancak yolunu konuştuk.
Ada TV’de konuğum olan Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy ile 2011’den beri bir türlü başlanamayan Lapta-Alsancak yolunu konuştuk.
Altı yıldır başlanamayan ve bölgede adeta isyana neden olan çift şeritli yol talebi, neden yapılan onca ihaleye rağmen bir türlü hayata geçirilemedi?
10 dakikalık bir yolu bir saatte alan Lapta halkının tepkisi neden duymazdan geliniyor?
Başkan Namsoy’a bunları tek tek sordum.
Bugün saat 15:00’te Ulaştırma Bakanlığı’nda, saat 16:00’da da Ulaştırma Bakanı’yla birlikte Başbakanlık’ta toplantı yapacaklarını açıklayan Namsoy; kendilerinin de bölgede oluşturulan sivil inisiyatif ile bu sorulara cevap arayacaklarını söyledi.
Eğer aldıkları cevaba rağmen tatmin olmazlarsa bölgede yeni eylem şekillerinin gündeme gelebileceğini anlatan UBP’li Başkan Namsoy, “Hükümete karşı bir davranış içinde değiliz. Son 7 yıldır 7 tane hükümet değişti. Ama kimse bu yola el atmadı. Bu bölgede yaşayan 25-30 bin insanın sesine kulak verilmedi. Bölgedeki insanların her sabah, her akşam trafikte eziyet çekmesi görmezden geliniyor. Eğer bu bölge insanı gözden çıkarıldıysa bunu da bize söylemeliler” dedi.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’ün Güzelyurt’a baktığı gibi Alsancak ve Lapta’ya bakmadığı yönündeki eleştiriler olduğunu hatırlattığım Başkan Namsoy, derdi bağcıyı dövmekten ziyade üzüm yemek olan politikacıların sorumluluğuyla cevap verdi.
Dolayısıyla Bakan Dürüst’e yönelik eleştirilerden ziyade Lapta-Alsancak yoluna bir an önce kazma vurulmasıyla ilgilendiğini ifade etti.
Başkan Namsoy, önce Mart ayında başlanacağı söylenen yol için daha sonra Haziran ayının tarih olarak verildiğini anlattı.
Bugün Ulaştırma Bakanı ve Başbakan’la yapacakları görüşmede Lapta-Alsancak yolu için kesin bir tarih isteyeceklerini ifade eden Namsoy, şunları söyledi:
“Önce istimlak dendi. Sonra elektrik direkleri ötelendi. Sonra su hatları boruları ötelenecek dendi. 6-7 yıldır bu sorunlar çözülemediyse ve bu borular ötelenmediyse bu yola nasıl başlanacak. Bu sorunlar bir 10 yıl daha devam edecekse, bu bölgeye hiçbir zaman çift şeritli yol yapılmayacak anlamına geliyor.
Bu da bölgenin yatırımcılar tarafından, turizmciler tarafından tercih edilmemesine neden olur. Şu an yatırım bekleyen yüzlerce dönüm Türk koçanlı arazi var. Lapta’da yeni yeni oteller yapılmaya başlandı. Ancak bu trafiği kaldıracak yolumuz yok. Bu yatırımlardan sonra bırakın Girne’ye bir saatte, üç saatte bile gidemeyeceğiz.”
Başkan Namsoy, “Biz bu 6-7 yıl içinde Lapta-Alsancak yoluna başlanmasını beklerken, birçok yol yapıldığını da, açılışlarını da gördük…” diyerek açık açık sitemde bulunmaktan da kaçınmadı.
Artık çok fazla bekleyecek tahammülü kalmadığını söyleyen Başkan, “Nisan ayında seçim var. Bu yol şimdi başlanmazsa 2-3 yıl daha ertelenir. Bu çok büyük bir değer kaybı olur. Lapta KKTC’de turizmin başlangıç noktasıdır. Biz bu itilmişliğin, bu kakılmışlığın nedenini yarın (bugün) bölge olarak hükümetle yaptığımız görüşmede ortaya koyulmasını sağlayacağız. Bu yol başlanırsa 2 yılda biter…” diye konuştu.
Lapta-Alsancak yolu için bugün gözler Başkanın Ulaştırma Bakanı ve Başbaktan ile yapacağı görüşmelerde olacak. Umarım bölge halkının 6 yıldır beklediği gecikmiş müjde bugün verilir.
Turizmin, yatırımcının ve bölge halkının özlemle beklediği Lapta-Alsancak yoluna başlanır…
Bu haber 211 defa okunmuştur

:

:

:

: