Lapta-Alsancak yolunda mutlu sona yaklaştık mı?

2011 yılından beri yapımı yılan hikayesine dönen Lapta-Alsancak yolunda kazmanın ucu nihayet göründü.
2011 yılından beri yapımı yılan hikayesine dönen Lapta-Alsancak yolunda kazmanın ucu nihayet göründü.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ve Başbakan Hüseyin Özgürgün, bölgeden yükselen isyanı daha fazla duymazdan gelemedi. Yıllardır yok su borusu öteleniyor, yok elektrik direği çekiliyor diye ertelenen yolun yapımı için en son “geçen mart ayında başlanacak” diye söz verilmişti. Sonra haziran ayına ötelendi.
Yine bir hareket olmayınca bölgedeki sivil inisiyatifle birlikte Bakan Dürüst’ün kapısını çalan Başkan Fuat Namsoy, bir heyetle birlikte soluğu Ankara’da aldı.
Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ile geçen hafta yapılan temasların neticesi dün Bakan Kemal Dürüst ve Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy’un Cumhuriyet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Karşıyaka-Lapta-Alsancak yolunun çift şeride çıkarılması için gerekli kaynağın bu hafta içinde bulunarak, en hızlı şekilde ihaleye çıkılacağını ve yolun yapımının en kısa sürede başlayacağını açıkladı.
Bu en kısa süreyi de “Keşif bedellerinin oluştuğu ihale şartnamelerinin bir paket halinde hazırlanarak ihale edilmeye hazır hale gelmesi hafta sonunu bulur. En geç gelecek hafta kaynağın da bulunmasını umuyoruz” diye tarif etti.
Girne’ye 45 dakikada uluşabilen Lapta’nın ulaşım nedeniyle geri kalmasından yakınan Belediye Başkanı Fuat Namsoy da yapılan çalışmaların bölgede kurulan sivil inisiyatifle birlikte takipçisi olacaklarını söyledi.
Yani kısacası, altı yıldır ha başlandı, ha başlanacak denen yolun ertelenecek durumu kalmadı.
Başkan Namsoy, Ada TV’de Ankara ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, bu yola hemen şimdi kazma vurulması gerektiğini belirterek, “Nisan ayında seçimden söz ediliyor. Seçim sonrasına kalırsa bu yol en az 3 yıl daha ertelenir. Bekleyecek tahammülümüz kalmadı” diye isyan etmişti.
Görünen o ki Lapta-Alsancak yolunda mutlu sona yaklaştık. Bugün kazma vurulsa yapımı en az iki yıl sürecek.
Ancak Laptalılar yine de temkinli. Altı yıldır yapıldı, yapılıyor, ihaleydi, şartnameydi, kaynaktı, şuydu, buydu diye ertelenen yol için, “ilk kazmayı görmeden inanmayız” diyorlar.
Yıllardır verilen sözlerin tutulmaması ne yazık ki vatandaşı şüpheciliğe itiyor. Bize göre de haksız sayılmazlar.
Ama bu saatten sonra bu yolun başına bir kaza gelirse, hükümet bundan büyük yara alır. Umarım Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Sayın Kemal Dürüst bunun farkındadır.
Ne dersiniz, şimdiden Lapta-Alsancak yolu bölgeye hayırlı olsun diyelim mi?
Bu haber 255 defa okunmuştur

:

:

:

: