Londra-Zürih mi, Cenevre mi?

Kıbrıs Türk tarafının müzakere sürecinde bugüne kadar gösterdiği iyi niyetin ortada olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “BU IŞLER KARŞILIKSIZ OLMAZ” dedi.

Kıbrıs Türk tarafının müzakere sürecinde bugüne kadar gösterdiği iyi niyetin ortada olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “BU IŞLER KARŞILIKSIZ OLMAZ” dedi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Biz Cenevre’ye her zamanki gibi iyi niyetle Kıbrıs’ta barış için gideceğiz” dedi.
İyi niyetin karşılığı iyi niyet, ama artık daha fazlası gerekli tüm taraflardan. Zaten herkes iyi niyetli olduğunu beyan ediyor, ama harekete geçip iyi niyeti ispatlamak lazım galiba!
Cumhurbaşkanı Akıncı “Bu ada hepimize yeter. 50 yıldır çözülemeyen Kıbrıs sorununu çözerek, bu adada refah ve barış içinde yaşanacak bir gelecek inşa etmek mümkündür. Biz bu anlayışla gideceğiz. Umut ederim ki Rum tarafı ve Yunanistan da Cenevre’ye aynı şekilde gelirler ve bu adanın kaderini değiştiririz”

ADA ZATEN KIBRISLILARA FAZLA BİLE GELMİŞ,
Bir bakınız ne kadar farklı kimlikler paylaşıyor adayı. Türk tarafı refah ve barışı getirecek bir anlayışla gidiyorsa, ve 50 yıldır çözülmeyenleri çözmeye azimli ise hangi aksiyonlarla bunu teyid edecek merak konusu? Rumlara mal ve mülkleri iade mi edilecek? Serbest dolaşım ve mülk edinme mi sağlanacak? Askersizleştirilecek mi ada? Kuzeydeki nüfüs artımındaki sorgulanan uluslararası kriterlerde düzenlemeler mi yapılacak? Kuzeydeki Avrupa Birliği yasalarına aykırı defakto uygulamalar geri mi çevrilecek?
Aynı şekilde Güney Kıbrıs 50 yıldır razı olmadığı siyasi eşitliği mi destekleyecek? Kıbrıs Türkünün kaybolan yıllarının , kötüleşen ekonomik koşullarının, kullanılamayan haklarının iadesini mi başaracak? Ada üzerinde Türkiye’nin garantörlük ve İttifak anlaşmalarının devamına mı razı olacak?
Güvenliğin sadece Kıbrıs Rum toplumu için önemli olmadığının, sayıca daha küçük olan Kıbrıs Türk halkı için güvenliğin çok daha önemli olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı ;“Güvenlik sadece bir toplumun değil, her iki toplumun da meselesidir. … “Şimdi 2017’deyiz. Artık üniter bir devlet ve Kıbrıslı Türkler’in adanın her tarafında dağınık yaşadığı bir durum yok. Şimdi yeni bir dönem başlıyor. İki kurucu devlete dayalı iki bölgelilik temelinde yeni bir yapı kurulacak” dedi.
Cumhurbaşkanı, güvenlik ve garanti sisteminin bu yeni duruma göre uyarlanabileceğini, bunu değerlendirebileceklerini ifade ettiklerini anımsattı…
İyi güzel de, tarafların iyi niyetine inansam da, bugüne kadar dile getirdiğim ve sürekli hasır altı edilen 1963-68, 1974, 2004 ve sonrasındaki her iki toplumun da yaşadığı değişiklikler ve değişen toplum dinamikleri, en iyi niyetli görüşmeci ve liderlerin bile elini kolunu niye bağladığını eğer taraflar hala idrak etmemiş ve gerekli gelişmeleri sağlamamışlarsa Cenevre de ne yapacaklar?
Belli ki barış ancak bu engellerin tarafların algılamalarından silinmesi ile ihdas edilecek ve sürecek!

NE ZAMAN MI?
Tarafların ve barış endüstrisinin iş ola, rapor yazıla, oy ve takdir kazanıla değil, sorunun esasında ve çözüm yollarında hem geriye dönük hem geleceğe dönük doğru değerlendirmelerde hemfikir oldukları zaman!
Bu haber 297 defa okunmuştur

:

:

:

: