Bu soruların cevabını vermeden Kıbrıs Türk halkına huzur yok

Birkaç gündür Meclis’in gündemi Ercan Havaalanı’yla ilgili sözleşmenin dört yıllığına uzatılması kararı.
Birkaç gündür Meclis’in gündemi Ercan Havaalanı’yla ilgili sözleşmenin dört yıllığına uzatılması kararı.
Önceki gün yapılan oturumda muhalefet, hükümetten açıklama talep ederken, Ulaştırma Bakanı Bakanı Kemal Dürüst, “Burada hiçbir yanlış işlem yok. Hükümet kararın arkasında” dedi.
Tam da bunun üzerine CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu bu karara onay vermedi” deyince, ateş topunu ortaya bırakmış oldu.
Bunun üzerine söz almak zorunda kalan Tahsin Ertuğruloğlu, “Ek sözleşmenin imzalandığını ilgili bakandan şimdi öğrendim. Kararda onayım yok. Katılmadığım bir toplantıda alınan bir karardır” deyince, tartışmalar daha da alevlendi.
“Kim ne derse desin Ercan, sağlıklı bir denetime tabii değil. Ne mali, ne de inşaat anlamında” diyen Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’nun sözleri, tartışmaya tuz biber oldu.
Ada TV’deki Adadan Dış Bakış Programı’nda dün konuğum olan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’la, Meclis’teki Ercan kavgasını konuştuk.
Dört yıllık uzatmayla ilgili bir sözleşme yapılıp yapılmadığını bizzat kendisinin Meclis kürsüsünden Ulaştırma Bakanı’na sorduğunu ifade eden Erhürman, bu sürenin neye göre hesaplandığını merak ettiğini söyledi.
Sayın Ertuğruloğlu’nun yazdığı itiraz yazısını da paylaşan CTP Genel Başkanı, “Ben bunun altına imza atmam diye açıkça bir beyanı var” dedi.
Uzatma kararının, Bakan Ertuğruloğlu’nun olmadığı toplantıda alınmış gibi gösterilerek resmi gazetede yayınlandığını söyleyen Erhürman, hükümetin bu konuda bir tür katakulli yaptığını iddia etti.
Sayın Serdar Denktaş’ın Ercan’la ilgili ihaleyi iptal etme söylemiyle seçimlerde oy isteğini ancak bugün sözleşmenin uzatılma kararına imza attığına dikkat çeken Erhürman, bunu çok sert eleştirdi.
Hükümetin bakanları arasındaki görüş ayrılıklarının da ortada olduğu Ercan tartışması daha çok su kaldırır. Bunu, tartışmanın hararetinden net olarak anlıyoruz.
Erhürman’a “CTP muhalefette çok iyidir, iyi eleştirir ama iktidarda, icrada zorlanır” gibi genel bir kanı olduğunu söyledim.
CTP ile ilgili özeleştiri yaptıklarını kaydeden Erhürman, iki alanda bekleneni veremediklerini itiraf etti. “Bunlardan biri üretim, diğeri hizmettir” dedi.
Yeni CTP’nin dört temel ilke üzerinde politikalarını kurduğunu ifade eden Erhürman, bunları “Haysiyet, adalet, üretim ve hizmet” diye sıraladı.
Halkın yüzde 50’sinin sisteme olan güvenini yitirdiğini ifade eden Erhürman, bu kesimin yeni dönemin şekillenmesinde önemli bir rol oynayacağını, kendilerinin de bu kitlenin oyların talip olduğunu ifade etti.
Bu ülkenin konuşması gereken şeylerin değişmesi gerektiğini ifade eden Erhürman, soruları peş peşe sıraladı.

Ekonomiyi büyütmeyi nasıl becereceğiz?
İstihdam olanaklarını nasıl artıracağız?
Çocuklarımız bu ülkede istihdam olanaklarının partizanlığa göre değil, adalete göre dağıtıldığını nasıl inanacaklar, bu ülkede nasıl kalacaklar?

Bu sorular çok can yakıcı sorular. Cevabını hep birlikte bulmalıyız. Bu sorulara cevap vermeden Kıbrıs Türk halkının huzur bulmasına imkan yok.
Umarım Kıbrıs Türk halkı, bu soruların cevabını arayan liderlere kulak verir. Toplum olarak kurtuluşun da bu soruların cevaplarında gizli olduğunu anlar…

Erhürman’a
20 soru

1 En sevdiğiniz kelime
Sevgi


2 Nefret ettiğiniz kelime?
savaş

3 Ne sizi heyecanlandırır?
Bir çocuğun gülümsemesi

4 Heyecanınızı ne öldürür?
Ağlayan bir çocuk

5 En sevdiğiniz ses nedir?
Yeğenimin sesi

6 Nefret ettiğiniz ses?
Su damlaması

7 Hangi mesleği yapmak istemezsiniz?
Avukatlık

8 Hangi doğal yeteneğe sahip olmak isterdiniz?
Müzik

9 Kendiniz olmasaydınız kim olurdunuz?
İyi bir sanatçı olmak isterdim

10 Nerede yaşamak isterdiniz?
Kıbrıs

11 En önemli kusurunuz nedir?
Görmezden gelmeyi beceremiyorum

12 Size en fazla keyif veren kötü huyunuz hangisi?
Tütün

13 Kahramanınız kim?
Gandi

14 En çok kullandığınız küfür?
Ben belediye evleri, kaymaklı çocuğuyum, oralarda küfürün bini bir para. Ama şu an hayatımda küfür yok,

15 Şu anki ruh haliniz nasıl?
Heyecanlıym

16 Hayat felsefenizi hangi slogan özetler?
Üreten yok olmaz

17 Mutluluk rüyanız nedir?
Çocuklarla birlikte renkli bir ortam…

18 Sizce mutsuzluğun tanımı?
Adaletsizlik

19 Nasıl ölmek isterdiniz?
Tık diye

20 Öldüğünüzde cennete giderseniz Tanrı’nın kapıda size ne söylemesini istersiniz?
İyi ki yaptıklarını yaptın…
Bu haber 216 defa okunmuştur

:

:

:

: