Federal çözüm Cenevre’de test edilecek

Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Danışmanı Meltem Onurkan Samani dün Ada Tv’de yayınlanan Adadan Dış Bakış’ta konuğum oldu.
Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Danışmanı Meltem Onurkan Samani dün Ada Tv’de yayınlanan Adadan Dış Bakış’ta konuğum oldu.
90 dakika boyunca Cenevre öncesi müzakerelerde gelinen son durumla ilgili sorularıma cevap verdi.
Bugün Ada’ya gelen BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Eide’nin getireceği söylenen kılavuz belgeden, birinci Cenevre’de verilen haritaya kadar geniş çaplı bir ufuk turu yaptık.
Samani, Kıbrıs Türk tarafının hedefinin Cenevre’deki Kıbrıs Konferansı’nın olumlu sonuçlanması olduğunu, bunun için barış kültürüyle hareket edilerek siyasi irade ortaya konmasının zorunlu olduğunu belirtti.
Cenevre’nin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda bunun Annan Planı referandumu sonrasında aşınmaya başlayan toplumların federal Kıbrıs’a olan inançlarını daha da zayıflatacağını belirten Samani, Cenevre’nin bu anlamda değerinin daha da arttığını söyledi.
İki toplum arasındaki güvensizlikle ilgili sorularımı da yanıtlayan Meltem Onurkan Samani, “Güney Kıbrıs’ın eğitim sistemi, iki toplum arasında güvensizliğin özellikle Kıbrıslı Türkleri, Türkiye’yi ve Türk askerini şeytanlaştırma yönünde olmuştur. Yeni nesiller federal geleceğe hazırlanmamıştır. Tüm tarafların resmi olarak görüşülen tezi federasyondur ama Rum tarafı bu yönde yeterince inanç taşımadığı için eğitim sisteminde gereğini yapmamıştır” dedi.

Samani, güven yaratıcı önlemlerin hayata geçmesinin Rum tarafının “KKTC tanınacak kompleksi” nedeniyle mümkün olamadığını ifade ederek, “Oysa ki güven yaratıcı önlemler, karşılıklı güven ortamı geliştirerek çözümü kolaylaştırma için gereklidir. Maalesef güven yaratıcı önlemler çözümden sonraya bırakıldı” diye konuştu.
Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Danışmanı Meltem Onurkan Samani “Müzakere süreci, federal çözümün test edildiği bir aşamaya geldi. O yüzden Cenevre son olabilir algısı oluştu” ifadelerini kullandı.

“Cenevre’de masadan çözüm olmadan kalkılırsa defterler kapatılıp yeni bir sayfa mı açılacak” şeklindeki sorumu da yanıtlayan Samani, “Gelecek nesiller kalınan yerden mi devam eder, başka alternatifler mi gündeme gelir zaman gösterecek” diye karşılık verdi.
Güney Kıbrıs’ın ada açıklarındaki doğal zenginliklerle ilgili tek taraflı çalışmaların müzakerelerin ruhunu zehirlediğini ifade eden Samani, ada etrafındaki doğal zenginlikler üzerinde Kıbrıslı Türklerin de eşit hakkı olduğunu yineledi.
“Bir tarafın güvenliği, diğer taraf için tehdit algısı yaratmamalıdır” diyen Meltem Onurkan Samani, “Sadece bir taraf için değil, tüm taraflar için güvenlik sağlayabilecek formül üretmek mümkündür. Her iki toplumun kendini güvende hissedeceği, aynı zamanda her iki toplumun kendini tehdit altında da hissetmeyeceği bir uzlaşıya varılabilmesi için iyi niyet ve gerçekçilik gereklidir” diye konuştu.

Güney Kıbrıs’ın İsrail ile birlikte yaptığı tatbikatla ilgili soruma ise AKEL’in de buna tepki gösterdiğinin altını çizerek yanıtlayan Siyasi Danışman, “İsrail ile hesapsızca yapılan bu tatbikatlar, Orta Doğu’da endişeyle karşılanacaktır. Bunlara da yanıt vermek zorunda kalacaklardır. AKEL bile önceden açıklanmayan bir takım tatbikatlara girişilmiş olunmasını eleştirdi” ifadesini kullandı.
Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların bir çözüm iradesi olmadığı sürece çözüm olamayacağını vurgulayan Samani, “Dünya konjonktürü Kıbrıs’ta çözüme destek veriyor mu, büyük güçler gerçekten çözüm istiyor mu” soruma da şu yanıtı verdi:
“Büyük güçler kendi çıkarlarını her koşula uyarlayabilir. Çözümde de çözümsüzlükte de oyun planları vardır. Bizim çıkarımız çözümdedir. Bunun üzerine yoğunlaşmalıyız…”
Bu haber 287 defa okunmuştur

:

:

:

: