Türkiye 6 yılda ancak başardı Biz 6 ayda nasıl yapacaktık?

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu dün Ada TV’de yayınlanan Günaydın Ada’da Denizhan Tecik’e çok önemli açıklamalar yaptı.
Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu dün Ada TV’de yayınlanan Günaydın Ada’da Denizhan Tecik’e çok önemli açıklamalar yaptı.
Aylardır yılan hikayesine dönen sağlıkta ikinci iş yasasının, mahkeme kararı doğrultusunda 1 Ağustos’ta yürürlüğe gireceğini hatırlatan Bakan Sucuoğlu, kulislerde konuşulan ancak resmen açıklanmayan ara formülü resmen doğruladı.
Bu ara formüle göre, bir tüzük değişikliği hazırladıklarını belirten Bakan Sucuoğlu, devlet hastanelerinde çalışan doktorların kendi bölüm şeflerinin ve başhekimin onayıyla belli konularda özel hastanelerde hizmet verebileceğini söyledi.
“Yargıya saygımız sonsuz ama bizim için insan hayatı daha önemli” diyen Bakan Sucuoğlu, ikinci iş yasasından asla taviz verilmemeli diyenlere bir örnekle cevap verdi.
“Özel hastanede bir ameliyat yapılıyor. O sırada doktor yanlışlıkla bir atardamarı zedeledi ve kanıyor. Ameliyata giren doktor arkadaşımız, kadın doğum uzmanı o arteri kapatma, dikme tecrübesi yoktur. Ne yapacağız?” dedi.
İkinci iş yasağı olduğu için o hasta ölüme mi terk edilecek diyerek, can yakıcı bir soru sordu.
Ülkemizde 5 tane anestezi uzmanı olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı, “Bu beş anestezi uzmanı devlet hastanesinde kalırsa, özelde ne olacak? Ameliyat yapılmayacak mı?” diye bir başka soruyla konuya yeni bir pencere açtı.
“Birilerinin bu sorulara cevap vermesi lazım. Biz veremiyoruz” diyen Bakan Sucuoğlu, “Ben bu geçiş dönemini 6 ayda nasıl oturtabilirim” diye yakınıyordu.
Sağlık Bakan Sucuoğlu’nun ortaya koyduğu gerekçeleri dün Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu’na sordum.
Tepkisi büyüktü.
“Sağlık Bakanı statükoya yenildi. Şu anda yapılan tüzük değişikliği ikinci işe kılıf hazırlamaktır. Mahkeme emriyle dalga geçmektir” diyen Gardiyanoğlu, özel hastanelerde doktor sıkıntısı olabileceği iddialarına yönelik, “Yurtdışından doktor getirebilirler. Özel hastanelerin sıkıntısı Sağlık Bakanı’na mı düştü” diye yanıt verdi.
Mahkemenin karar verme sürecinde Sağlık Bakanı’nın dönüşüm için 6 ayı yeterli bulduğunu ifade eden Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Gardiyanoğlu, “Madem ki geçiş döneminde 6 ay yetmiyordu. Neden bir yıl süre istemedi. 6 ay sonra ben bunu başaramazsam, istifa ederim diyordu. Bunu kendisine hatırlatıyoruz” dedi.
Sağlıkta grevlerin neden bıçak gibi kesildiğini soran Gardiyanoğlu, bunun nedeninin bu ara formül olduğunu, mahkeme emrinin geçersiz kılındığını öne sürdü.
Görünen o ki 1 Ağustos’ta bitti denilen doktorlara ikinci iş yasağı, belirli zorunluluklar nedeniyle bu ara formülle yumuşatılacak.
Mahkeme kararı, tüzük değişikliğiyle aşılacak. Aslında bu kadar olanaksızlıkların olduğu adada, 40 yılın getirdiği sorunun 6 aylık geçiş dönemiyle çözülemeyeceği çok ortadaydı. Ama ne yazık ki, öyle bir beklenti yaratıldı ki şimdi gelinen noktada Sağlık Bakanlığı geri adım atmış gibi görünüyor.
Şurası bir gerçek. Doktorlara ikinci iş yasağı Türkiye’de de 6 yılda güçlükle oturtulabildi. Hala tartışılan bu konunun birçok yönü var. Ama iki nefrolog, beş anestezi uzmanı olan ülkede böyle bir kararı alıp hemen çok rahat uygulayabilmek mümkün değil.
Yargının kararına saygı duymakla birlikte bu işin aceleye getirildiği de bir gerçek olarak karşımızda duruyor.
Bu iş deneme yanılma yoluyla bulunabilecek bir mevzu değil. Siz yeni sistemi denerken, ameliyat masasında bir çok insanı kaybedebilirsiniz.
Kaybettiğiniz hastanın yakınına da kimse gidip ikinci iş yasağını anlatamaz. Kimse bu vebalin altından kalkamaz.
Bu haber 247 defa okunmuştur

:

:

:

: