Kıbrıs sorunu çözülsün ada da asker kalmasın

Anastasiadis başlattığı müzakere sürecinde sürekli sıfır asker diyor, ancak bunu yalınızca Türk askeri için söylüyor.

Anastasiadis başlattığı müzakere sürecinde sürekli sıfır asker diyor, ancak bunu yalınızca Türk askeri için söylüyor. “Yabancı askerler burada kalırsa çözüm olması, imkansızdır” bu Rum tarafında Türk askerinin adadan ayrılması için slogan oldu. Üzücü yönü ise, Türk tarafı ise Rum tarafının talebi üzerine formül geliştirmeye çalışıyor.
Rum tarafı niye İngiliz askerlerinden bahsetmiyor, esas ada da ki yabancı askerler onlar değil mi? Bu konuşulmuyor. Kıbrıs da soykırıma uğrayan Kıbrıs Türkü değil mi? Çözüme doğru gidiyorsak, uğramış olduğu saldırılardan dolayı 1963-1974 arasında esas güvenlik ihtiyacı olan KKTC halkıdır. Esas formüle edilmesi gereken bu değil mi? Ancak Türk tarafı sürekli şunu ifade ediyor ”bir taraf için güvenlik olan diğer taraf için tehdit oluşturmamalı” bu söylem Türk askerlerinin Kıbrıs’tan ayrılması için Rum iştahını kabartıyor.
Anastasiadis, AB üyesi olmayan ülkeler ile yapmış olduğu askeri anlaşmalarda, Kıbrıs da İngiliz askerleri dışında da askerler vardır. Başta İsrail, Rusya, Mısır, Lübnan bunlardan birkaç tanesi, AB ülkelerinden Almaya, Fransa, Yunanistan. Hala daha yabancı askerler gitmeli diyebilmekte, bu yabancıların Kıbrıs da olduğu halde. Bu fırsatı tanıyan Türk tarafının yanlış politika ve müzakere stratejisidir.
Ben değerli okurlar savunuyorum, Türk askerlerinin tümü Kıbrıs’tan ayrılsın, ancak İngiliz askerlerinden başlayalım. Orta doğunun en modern askeri üssü olan İngiliz üstleri de boşaltılsın, Rum hükümetinin yıllar içerisinde diğer ülkeler ile yapmış olduğu tüm askeri anlaşmalar, derhal iptal edilsin ve yabancı askerler Kıbrıs’tan ayrılsın. Yunan askerleri geri ülkelerine dönsün, Rum milli muhafız ordusu dağıtılsın, silahları toplatılsın oluşacak bu silahları toplama komisyonun da Türk üyeler ve uzmanlar da olsun. Yaklaşık 120 bine yakın olan Rum seferi birlikleri de dağıtılsın.
Bunları da sağlasın Anastasiadis, o zaman Türk askerleri de geri ülkelerine dönsünler sorun olmaz, ancak bu yabancı askerler Kıbrıs da olmaya devam ettikçe bize Türk askerlerinin Kıbrıs’tan ayrılmasının teklifini dahi yapmayın. Doğrusu merak ediyorum müzakere masasında Türk tarafı, bu şekilde bir teklif yaptı mı? Basında görmedik.
Bu haber 790 defa okunmuştur

:

:

:

: