Eide sulandırılmış Türk garantileriyle ilgili belgeyi Çarşamba günü sunuyor

Değerli okurlar artık sona doğru gidiyoruz, taraflar ya bu ortak belgeyi kabul eder GRANS- MONTANA’YA İKİCİ Kıbrıs zirvesi için gidilir, ya da gidilmez, açık ve net.

Değerli okurlar artık sona doğru gidiyoruz, taraflar ya bu ortak belgeyi kabul eder GRANS- MONTANA’YA İKİCİ Kıbrıs zirvesi için gidilir, ya da gidilmez, açık ve net. Taraflar BM adına EİDE’NİN sunacağı ortak bu belgeyi kabul etmek zorundalar, çünkü bu belge havadan inmedi. Mont Pelerinde, güvenlik ve garantiler için neler görüşüldü ise, hepsi içerisinde olacaktır.
Türk tarafının yapmış olduğu önerileri hatırlamak gerekir.
1-Türkiye yalınızca, Türk parça devletinin garantörü olsun.
2-Türk askerinin ada da ki varlığı, Rum tarafının da kabul edebileceği sembolik sayı olsun, zaten Annan planın da vardı.
EİDE’NİN sunacağı belge bunları içerecek, güvenlik ve garantiler. Sulandırılmış Türk garanti sistemi. Bu tartışmayı da başlatan Barış Burcu’nun yapmış olduğu açıklamadır” güvenlik ve garantiler tabu değildir, bunu da tartışırız” hali ile KKTC cumhurbaşkanı Akıncı, böyle istemiştir.
Montana, gidileceği zaman ön koşul olarak bunlar kabul edilir ve öyle gidilir. Rum dışişleri bakanı Kasulidis, bu konuda açıklama yaptı, “sıfır asker ve sıfır garanti konusun da ısrarlı olamayız, bir miktar kalacak” EİDE’NİN sunacağı belgede bunları göreceğiz. İlk anda sayın Akıncı daha öncelerinde olduğu gibi, karşı çıkar itiraz edebilir, ancak ondan sonra da kabul eder. Bunu böyle olacağını Rum tarafı iyi biliyor, ENOSİS kararında ki itirazda da böyle olmuştu. ENOSİS kararı olduğu gibi duruyor, ancak Akıncı masaya döndü, şimdide garanti sistemini görüşmeye gidiyor.
Anastasiadise yakın bir Rum milletvekilinin Akıncı için söylediği çok manidardır” kathe protasi tou Anastasiadi, o katoxikos iyyetis Akınci prota antidra arnitika k meta to paratexede” Akıncı, Anastasiadisin yapmış olduğu tekliflere ilk önce olumsuz tepki koyar, ondan sonra da kabul eder. Maalesef Rum vekilin iddialarını yaşadık.
Değerli okurlar güvenlik ve garantiler, Annan planı döneminde hiç konuşulmamıştı, bunları masaya getiren Anastasiadis oldu ve Burcu’nun açıklamaları ile geldikleri da bir gerçektir, KKTC halkı bunları kabul eder mi? Esas soru bu.
Bu haber 764 defa okunmuştur

:

:

:

: