İki mühendis Crans-Montana yolunda taşları temizleyebilir mi?

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile Yunanistan Başbakan Aleksis Çipras dün Atina’da bir araya geldi.
Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile Yunanistan Başbakan Aleksis Çipras dün Atina’da bir araya geldi.
İki mühendis geçmişi olan başbakanın Crans-Montana’ya giden yol öncesinde yaptığı görüşme çok önemliydi.
Nitekim bu konuyla ilgili Yunanistan Başbakanı Çipras'ın, 'İkimiz de mühendisiz, bu nedenle sorunlara hızlı ve olumlu çözüm bulma imkanımız var diye düşünüyorum' sözlerine Türkiye Başbakanı da hak verdi. Binali Yıldırım 'Katılıyorum, ben de mühendisim, siz de mühendissiniz, dolayısıyla daha pragmatik, analitik yollarla konuları ele alıp pratik çözümler geliştirebiliriz. Ön yargılar, yanlış algılar bizim, konuların üzerine cesaretle gitmemizi engellememeli” diyerek, iyi niyet temennilerine katıldığını ifade etti.
Kıbrıs konusunun hem Türkiye, hem Yunanistan için çözülmesi gereken bir mesele olduğuna işaret eden Yıldırım, 1.5 saatlik baş başa görüşmenin ardından yapılan basın toplantısındaki soru-cevap bölümünde de Çipras’la birlikte önemli mesajlar verdi.
Eide’nin “Bu zirve yolu sonu” değerlendirmesiyle ilgili yorumu sorulan Çipras, İspanyol bir şairin sözleriyle cevap verdi. “Yolcunun yolu yoktur, yolu yürüdüğünüz sürede bulursunuz. Yürüdükçe yol açılır, bu mesajı veriyoruz” dedi.
Yıldırım ise aynı soruya “Ömür biter yol bitmez. Gitmek isterseniz gidecek yol her zaman bulunur” yanıtını verdi.
Bu mesajlar ışığında Crans-Montana yolundaki taşlar iki ülkenin başbakanı tarafından temizlenebilir mi, bunu 28 Haziran’da göreceğiz.
Ancak çözüm yolunda “en büyük taş” olarak görülen Türk askerinin adadaki varlığı ve Türkiye’nin garantörlüğü konusunda Ankara’nın geri adım atması mümkün değil.

Kıbrıs Türkü’nün garanti ihtiyacını anlayamayan Rumlar, bu konuda masada bir esneme yapar mı. Bu sorunun yanıtından da emin değilim.
Özellikle Türkiye ile iyi ilişkiler kurarak savunma harcamalarını kısmak isteyen Çipras yönetiminin bu konuda Güney’e yapacağı baskı, garantiler konusunda belirleyici rol oynayacaktır.
Ancak Atina’da iki mühendis başbakanın da altını çizdiği gibi yürümek isteyene yol çok olur.
Yeter ki siz o yoldaki taşların üstüne basıp, tökezlemeye çalışmayın.
İki başbakan dün Atina’da o yoldaki taşları temizlemek için adım attı. Ancak taşlar o kadar büyük ki, 28 Haziran’a kadar temizlenir mi?
Bundan emin değilim.
Kıbrıs meselesindeki bu tarihi dönemece çok yakında hep birlikte tanıklık edeceğiz…
Bu haber 327 defa okunmuştur

:

:

:

: