Çakıcı’nın reçetesi…

Adadan Dış Bakış’ta dün konuğum Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Yeni Güçler Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı oldu.
Adadan Dış Bakış’ta dün konuğum Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Yeni Güçler Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı oldu.
Çakıcı ile 1.5 saat boyunca TKP Yeni Güçler’in nasıl kurulduğundan siyasetteki değişim ve halkın beklentilerine uzanan geniş çaplı bir ufuk turu yaptık.
Çakıcı olası bir seçimde partisinin yüzde 10’a yakın oy alacağı ve baraj sorunu olmadığı konusunda ısrarlı.
Nisan ayı olarak dile getirilen seçimin aralık ayında da gündeme gelebileceğini ifade eden Çakıcı, vaatlerini madde madde sıraladı.
Önce faiz yasasının değiştirileceğini söyledi. Anaparanın iki katı üzerinde asla faiz olmayacağını belirten Çakıcı, 50 bin sterlin borcun en fazla 50 bin sterlin faizi olacağını, kalanının tamamen silineceği kaydetti. Bu yüzden bankacıların kendisini sevmediğini söyledi.
İkinci olarak çiftçilikte “zenginlik sınırı” getireceğini belirten Çakıcı, “Örneğin 100 baş üstünde hayvan sahibi olanlara yardım azalacak. Süpermarket sahibine arpa yardımı olmayacak, benzin istasyonu sahibine mazot yardımı yapılmayacak” dedi. 10 tane farklı kalemden aynı şahsa, arpa yardımı, kuraklık yardımı, mazot yardımı, teşvik yardımı gibi yardımlar olduğuna dikkat çeken Çakıcı, “Bu şekilde köy ağaları yaratılmayacak. Büyük hayvancılar bu yüzden beni sevmiyor. Bu kalemlerden toplanacak 50 milyon lirayla küçük orta boy işletmelere, hayvancılara destek sağlanacak” diye konuştu.
Üçüncü olarak göç yasasının kaldırılacağını belirten Çakıcı, eşit işe eşit ücret parolasıyla hareket ettiklerini, bol kazanandan bol vergi alınacağını kaydetti.
Dördüncü olarak “nereden buldun” yasası getireceklerini ifade eden Çakıcı, “Ticaret yapan bakanların hepsini araştıracağım” dedi
“Beşinci olarak bütün çalışma hayatı gözden geçirilecek. Kimse sigortasız çalıştırılmayacak” diyen Çakıcı, sıkı bir denetime gideceklerini ifade etti.
Altıncı vaadini işadamına yapan TKP Yeni Güçler Gene Başkanı, bir ticaret merkezi kuracağını, burada bütün bürokrasiyi kaldıracağını müjdeledi. “Bütün yatırım izni rüşvet vermeden buradan alınacak” diyen Çakıcı, yargıda da önemli reformlar vaat etti.
Yargının yavaş çalışmasından şikayet eden Çakıcı, disiplinli bir devlet düzenini özlediğini, bunu da İngiltere’yi model alarak inşa etmek istediklerini söyledi.
Her sol partinin genlerinde olduğu gibi oldukça radikal ve sert bir dönüşüm modeli öneren Çakıcı’nın heyecanını, bütün program boyunca hissettim.
Şüphesiz siyasette yola çıkmak için önce bu heyecanı duymak gerekiyor.
Ülkenin başarılı psikiyatristlerinden Prof. Mehmet Çakıcı, ülke olarak ruh sağlığımızı bozan aksaklıklara siyasetçi kimliğiyle bir reçete yazmış. Bunu net olarak dün gördüm.
Önemli olan olası bir seçimde halkı bu reçeteyi kabul edip etmeyeceğidir.
Sayın Çakıcı’nın iddiası, halkın en az yüzde 10 oyla bu reçeteye destek vereceği yönünde.
Çok değil Aralık ya da Nisan ayında bunun cevabını halktan alacağız. Seçim bildirilerini bir reçeteye benzetirsek, hangi siyasetçinin reçetesi ağır basacak göreceğiz…
Bu haber 250 defa okunmuştur

:

:

:

: