Crans Montana da taraflar ter döküyor

Rum tarafı ısrarlı olarak müzakerelerin güvenlik ve garantiler başlığından başlamasını istedi ve burada başarılı oldu, ikinci gündür bu başlık da çetin müzakereler devam ediyor.

Rum tarafı ısrarlı olarak müzakerelerin güvenlik ve garantiler başlığından başlamasını istedi ve burada başarılı oldu, ikinci gündür bu başlık da çetin müzakereler devam ediyor. Garantör ülke olarak, Türkiye adına dışişleri bakanı Çavuşoğlu garantiler konusunda yeni öneriler yaptı. Rum başkan Anastasiadis “bu önerileri tatminkar” bulmadık diyerek ret etti. Bu gelişme birinci günde gerçekleşti, bunun üzerine Birleşmiş Milletler Genel Sekreter yardımcısı taraflara güvenlik ve garantiler ile ilgili üç soru sordu, özeti çözümden sonra nasıl bir garanti düşünüyorsunuz diye?
Bu sorulara da cevaplar BM tarafına verildi, Rum ve Yunan tarafı yine itiraz etti ve Yunanistan dışişleri bakanı Koçias “bu önerileri biliyoruz, yeni bir öneri yoktur Annan planında da böyle idi” diyerek yine ret etti. İkici günde de her ne kadar olumlu bir ortam var dense bile, uzlaşma değil yakınlaşma bile olmadı.
Çavuşoğlu’nun açıklaması gündeme bomba gibi düştü” Rum tarafı hayal görmekten
vazgeçsin, Türk askeri adadan tamamı ile çekilmeyecektir” Rum tarafının sıfır asker ve garanti talebinin olması söz konusu değildir. Rum ve Yunan ikilisinin tüm hedefi Türk tarafını garantiler konusun da uzlaşmaz olduğunu göstermek ve olası bir anlaşmazlığı tamamı ile Türk tarafına yüklemektir. İngiliz dışişleri bakanı yeni kurulan İngiliz hükümetini bahane ederek İsviçre’yi terk etti, taraflar anlaşsın ben gelirim dedi, ancak istihbarat şefini orada bıraktı. İngiltere, siyasetin anası devletin çıkarlarını stratejik anlamda savunan bir yetkiliyi görevlendirdi, karar alacak siyasi bir makamı değil, bu farkı görmemiz gerekiyor.
Cuma günü Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres toplantıya katılacak, aktif rol alması bekleniyor. Yorumlara göre Guterres diğer sekreterlere benzemiyor, daha keskin çizgileri olan ve oldukça sert bir tavrı olacağı söyleniyor. Guterres özellikle Rum-Yunan ikilisine Dünyanın birçok yerinde savaşlar var insan ölüyor BM bu bölgelerde ciddi çalışmalar yürütüyor, Kıbrıs da böyle bir sorun yoktur, artık bu müzakere sürecine son verme zamanı gelmiştir diyebilir.

Ben bu işareti gördüm BM yetkilisi artık taraflara sorular sormaya başladı ve aldığı cevapları mutlaka değerlendiriyorlar. Crans-Montana federal çözüm arayışlarının son perdesinin olma olasılığı çok yüksek, geçen yıl da Cenevre de Guterres liderlere tepki koymuştu, bizi yok yere meşgul ediyorsunuz diye. 7 Temmuza kalmaz, bu sürecin nereye doğru gideceği belli olacak, hayırlısı diyelim.
Bu haber 776 defa okunmuştur

:

:

:

: