Antonio Guterres ve 3 silahşörler

İsviçre coğrafyasını neredeyse herkes öğrendi artık Kıbrıs’ta
İsviçre coğrafyasını neredeyse herkes öğrendi artık Kıbrıs’ta
ŞİMDİ SIRA BARIŞ YAPMAYI ÖĞRENMEKTE.
Barış, refah, huzur, demokrasi, bireysel haklar.
Başkalarının haklarına saygı, hukuka değer, kişisel özgürlükler!
Kıbrıs, sonra Kuzey Kıbrıs, sonra Türkiye ve bölgedeki ülkeler; giderek ne kadar uzaklaşıyorlar, huzur, refah, gelişme ve hukuk kavramlarından?
O kadar ki insanlar ömürleri boyunca ya hiç tadamadılar demokrasiyi ya da on yıllarca önceki azıcık tattıklarını da unuttular.
Hiç tanımadığınız insanları özlemezsiniz.
Hiç tatmadığınız yemekleri canınız çekmez.
Hiç yaşamadığınız mekanlara hasret duymazsınız.
Demokrasi de öyle.
Kisisel özgürlükler de öyle.
Huzur ve refah da öyle.
Hukuk devletinde yaşamak ta öyle!
Demokrasiyi görmeden, kişisel özgürlükleri kullanmadan, huzur ve refahı tanımadan, hukuk devletinde yaşamadan bu kavramlar insana kim bilir ne kadar afaki, abes, boş gelir.
Her gün tehdit, tedhiş, terör, düşmanlık, kriz, taciz, manipüle, saldırganlık, nefret, yalan, yolsuzluklar, çatışma, aşağılama, tutuklama ve daha bir sürü musibete maruz kalan insanlardan hiç tanımadıkları demokrasi, hukuk, kişisel haklar gibi değerleri özleyip onları kovalamalarını, onlara ulaşmaları için mücadele etmeleri nasıl beklenebilir ki?
Crans-Montana’ ya Guterres’in gönderdiği çerçeve aslında bu değerleri bütün Kıbrıs’a yayma, yararlandırma manifestosudur.
ÜMİTLİYİM, ÇÜNKÜ GERÇEK KAZANMALI,
Endişeliyim, çünkü 50 yıldır bu değerlerden mahrum kalmış yöneten, yönetilen ve maruz kalanların karar verme kapasiteleri ve niyetleri ile ilgili şüphelerim var.
HADE ANTÓNİO GUTERRES,
Bakalım Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği kimliğin ile tek başına karşı karşıya kaldığın bu niyetleri ve değerleri meçhul konferansı doğru yola getirir misin?
Bu haber 268 defa okunmuştur

:

:

:

: