Crans Montana da uzun gece

Bu akşam Crans Montana da çok uzun bir gece olacak, taraflar üzerinde çok ciddi bir baskı var bunu buradan da görebiliyorum.

Bu akşam Crans Montana da çok uzun bir gece olacak, taraflar üzerinde çok ciddi bir baskı var bunu buradan da görebiliyorum. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, dün sabah gitti ve öğleye doğru taraflar arası toplantıya başkanlık etti. Bir saat için planlanan toplantı yarım saatte son buldu, bunun iki sonucu var. Ya her şey belli konuşmaya gerek yoktur, siyasi karar aşamasında bir sonuç ya da zaten siz anlaşamıyorsunuz ben de müdahil olmam, sonuç iki tarafın da boynuna.
Gün devam ederken yoğun bir görüşme trafiği devam etti. En etkin bu müzakere trafiğin de ABD oluyor, geri planda da İngiltere, baskı ve telkin ile süreci yönlendirmeye çalışıyorlar, bu gece gerçekten uzun olacak. Olumlu ya da olumsuz bir karar çıkmak zorunda, ben geçen haftalarda da yazmıştım. Katolik papaz seçimi gibi müzakere süreci diye, anlaşana kadar salondan çıkmak yoktur, papaz seçiminde beyaz duman çıktığı zaman, papaz seçiliyordu.
Ben müzakerelerde ki detaylara girmeyeceğim, bunları yazıp konuşacağımız çok zamanımız olacak. Rum siyasetçisi pazarlık payını yüksek tutarak daha da bir şeyler koparmayı hep hedeflemiştir. Bu süreçte onlar için en önemli olan Türkiye’nin güvenlik ve garantisini tartışılır duruma getirmekti onu da başardılar.
ABD ve İngiltere çok ciddi baskı uyguluyorlar, Guterres’in gelmesi sonuç olacağı için mi bunu da bu akşam göreceğiz. Olumlu ve olumsuz sonuç %50-50 dir, müzakereler çökebilir de. Olumlu sonuç ise Pazartesi, Cenevre de garantörlerin de katılacağı bir çerçeve anlaşmasının imzalanması.
Olumsuz sonuç ise taraflar, güvenlik ve garantilerde koymuş oldukları resmi görüşlerden geri adım atmazlar ve toplantı başarısızlık ile son bulur, yarın da müzakere masası dağılır.
Değerli okurlar, bir yazar için en zor olan kısmı da bu olsa, toplantı devam ediyor ve sizin olmadığınız bir toplantı sonucu için önceden görüş yazacaksınız, gerçekten çok zor. Ben masada ki resmi görüşlere baktığım zaman, olumlu bir sonuç çıkması zor, çıkar mı? Türk tarafı, eğer resmi duruşundan geri adım atar ve Rum tarafının taleplerini karşılama yönüne dönerse olumlu sonuç çıkar. Bu sonucu çok uzak ihtimal görüyorum, ancak sonuç çıkacak bir konferans olacaktır.
Bu haber 741 defa okunmuştur

:

:

:

: