Ankara'da birinci gün

Dün sabah Ankara yolculuğu öncesinde içimde endişe hakimdi.
Dün sabah Ankara yolculuğu öncesinde içimde endişe hakimdi. Daha önce defalarca geldiğim aile bağlarımın olduğu şehire 15 Temmuz 2016'da gerçekleştirilen hain darbe girişiminin ardından ilk kez geliyordum.

Özlemişim Ankara'nın havasını. Kıbrıs'a göre daha serin bir hava hakim. Ama bundan da önemlisi bir başkent olmanın tüm özelliklerini taşıyor. Bir de bizim başkentimize bakıyorum...
Bakmasam daha iyi sanırım. Ama yine de seviyorum ülkemi özledim Kıbrıs'ı... Sabah uçuşun ardından öğlenden sonra Türkiye Cumhuriyeti Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığına ziyaret gerçekleştirdik.

Dış basın olarak gerçekleştirdiğimiz ziyarette yaklaşık 100 kişi civarındaydık. Çok güzel karşılandık. Gerekli olan tüm tedbirler alınmıştı. Kanada’dan Belçika'dan her ne kadar karışık olsa da Ortadoğu’dan çok sayıda gazeteci ve televizyoncu arkadaş vardı.

Afet Acil Durum Yönetimi Başkanı ve Mehmet Halis Bilden, kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında 15 Temmuz Darbe girişimi hakimdi aslında. Yaşanan süreci anlatırken sanki o geceyi tekrar yaşıyordu. Darbe nedirin izahı sanırım Sayın Bilden'in ifadelerinde açığa vurmuştu.

Bilden, AFAD'dan da bahsetti. Görevleri yetki alanları vs... Sohbet güzeldi. Soru bölümü hayli uzundu. Yaklaşık b ir buçuk saat sorularımızı yanıtladı. KKTC - TC arasındaki yardım ( AFAD) ilişkilerini ve bir protokol olup olmadığını sorduk. Protokole gerek var mı dedi, biz zaten birlikte çalışıyoruz ve uyumluyuz.
Peki, iki ülke ilişkilerini değerlendirin dedik; görünen ortada her şey gayet iyi dedi. Aslında cevapları o adar kısa değildi ama biz yine de bir kısmını anlatalım şimdilik daha sonra detaylara gireriz...

Burada aslında esas olay Ortadoğu'dan gelen gazetecilerin Katar, Suriye ve genelde Ortadoğu ile ilgili soruları gündeme damgasını vurdu. Yabancı basın Türkiye'nin en çok Ortadoğu politikası ve bundan sonra nerede duracağı ile ilgiliydi. Herkes kendini en fazla ilgilendiren belki de alıştırılan soruları sordu. Bugün ise daha yoğun bir gündem bizi bekliyor. Sabah Sayın Mahir Ünal Öğlenden Sonra Sayın Bakan Numan Kurtulmuş ile sohbetimiz olacak. Akşam ise Başbakan Sayın Binali Yıldırımın’da katılacağı bir organizasyonda olacağız. Gelişmeleri an be an Ada TV’den canlı olarak size aktaracağız. Ve yarında yine bu köşede sizlerle birlikte olacağız... Ankara günlüğü devam edecek...
Bu haber 210 defa okunmuştur

:

:

:

: