KKTC makamlarının da söyleyecek bir şeyleri var mıdır?

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, geride bıraktığımız hafta bir basın toplantısı düzenleyerek Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz kalkışmasını ve FETÖ terör yapılanmasının sonuçlarını anlattı.
Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, geride bıraktığımız hafta bir basın toplantısı düzenleyerek Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz kalkışmasını ve FETÖ terör yapılanmasının sonuçlarını anlattı.
Konu Kuzey Kıbrıs’a gelince Büyükelçi Kanbay şunları söyledi:
“Burada da (KKTC) de çeşitli kuruluşlar içinde eğitim, sivil toplum, sağlık, iş camiası, kamu kurumları, devlet, asayiş birimleri hepsinin içinde değişik ölçülerde, oranlarda bu yasadışı örgütün, terör örgütünün, sızma emareleri var”
Gazetecilerin, FETÖ’nün Kıbrıs’taki durumuna ilişkin sorusu üzerine Kanbay, “Kıbrıs’ta da Türkiye’deki çalışmalara koşut olarak bazı soruşturmalar, incelemeleri bilgi toplama çalışmaları başlatıldığını ve devam ettiğini
Bunun kendi başına yapılan bir çalışma olmadığını. Türkiye’deki emniyet makamlarıyla, resmi makamlarla işbirliği halinde titiz olarak yürütüldüğünü falan söyledi.
Oysa hatırlayacaksınız KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün olay patlak verdikten hemen sonra yaptığı bir açıklamada Kuzey Kıbrıs’ta FETÖ terör örgütü bağlantılı ilişkiler olmadığını söylemişti.
Sayın Özgürgün’ün bunu neye dayanarak söylediğini bilmiyorum.
Bu noktada ne tür bir araştırma yapıldığını ve böyle bir kanaatte vardığını da..
Ve/fakat şimdi Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Kuzey Kıbrıs’ta devlet kurumlarının içine kadar sızmış FETÖ terör yapılanmasının emareleri olduğunu söylüyor.
Ve bunların açığa çıkarılması için, Türkiye emniyet birimleri ile işbirliği yaptıklarından bahsediyor..
Peki Kuzey Kıbrıs’taki otorite ne yapıyor?
Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı, hükümet edenler, KKTC Meclisi bu konu hakkında ne düşünüyorlar?
Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisinin söyledikleri doğrultusunda hangi bilgilere sahiptirler?
Kuzey Kıbrıs’ta başlatılan FETÖ terör yapılanmasında herhangi bir emareye ulaşabildiler mi?
Büyükelçi Kanbay, bu konuda TC Emniyeti ile işbirliği yaptıklarını belirtirken, KKTC Emniyetinde bu yönde başlatılan çalışmalarda ulaşılan emareler var mıdır?
Kısacası TC Büyükelçisi Derya Kanbay’ın ifade ettiklerinden KKTC makamlarının ne kadarından bilgi sahibi olup olmadıkları konusu önemli.
Hoş bugüne kadar bu konuyla ilgili olarak hiç bir KKTC makamından bir açıklama duyulmaması da enteresan.
Zira Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi iddiayla ellerinde bu yönde ulaştıkları emareler olduğunu, ve FETÖ terör örgütünün KKTC’de kamu dahil, asayiş birimleri, iş dünyası, sivil toplum kuruluşlarına varıncaya kadar sızdığını belirtiyor.
Bunlar çok önemli iddialardır.
Zira emarelerden bahsediliyor.
Peki böylesi önemli bir konuda kamu içlerine, asayiş birimlerine kadar sızdığı iddia edilen FETÖ terör örgütünün KKTC’deki akıbeti hakkında KKTC makamlarının da söyleyecek bir şeyleri var mıdır?
Bu haber 211 defa okunmuştur

:

:

:

: