Gerginlik Kıbrıs’a kaybettirir

Kıbrıs müzakerelerinden sonuç alınamadan her iki tarafın da masadan kalkmasının ardından bölgede gerilim tırmanmaya başladı.
Kıbrıs müzakerelerinden sonuç alınamadan her iki tarafın da masadan kalkmasının ardından bölgede gerilim tırmanmaya başladı.
Ada açıklarında doğalgaz sondajının başlamasıyla birlikte Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti arasında konu ile ilgili yapılan açıklamalarda ortam daha da geriliyor.
Karşılıklı restler havada uçuşuyor.
Ankara'dan gelen haberler, TCG Gökçeada fırkateyniyle bölgede çalışma yapan Güney Kıbrıs'ın sondaj gemisini izleme kararı alındığı yönünde.
Malum daha çok yok 1 hafta öncesi Kıbrıs’ta sorunun giderilmesi için müzakereler yapılıyordu. Fakat maalesef bir sonuca varılmayınca bugün de doğalgaz sondaj çalışması krizi yaşanıyor.
Total’in Kıbrıs açıklarında doğalgaz sondajına başlamak için kiraladığı sondaj gemisi West Capella’nın sondaj faaliyeti için gereken konuma yerleştiğinin açıklanmasının ardından Ankara-Atina hattında ilişkilerin gerilmesinden mütevellit Akdeniz’de sular ısınmaya yüz tuttu.
Ankara’nın Rum yönetiminin adanın hidrokarbon kaynaklarını tek yanlı olarak çıkartma yetkisine sahip olmadığı açıklamasının akabinde TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bir açıklama yaparak bunu Rum tarafının samimiyetsiz olduğunun göstergesi olarak değerlendirmişti.
Türkiye cephesinde bunlar yaşanırken Yunanistan cephesi boş durur muydu?
Haliyle durmadı.
Yeni bir açıklama da Yunanistan’dan geldi.
Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Selanik’ten cevap verdi.
Ve dedi ki;“Barış, istikrar ve işbirliğine saygı duymayan bir komşumuz var” Tsipras,ayrıca “Ulusal haklarını korumak için de hep hazır olacaklarını ifade etti.
Tsipras buna da kendince yakışıksız bir örnek verdi.
Ve dedi ki; “Dış politikada bir deyim var, köpeğin kendini koruması için havlamasına gerek yok. Biz de çok havlamıyoruz sonuç getirmek istiyoruz. Çok olay çıkarmaya gerek yok”
Tabi diplomasi sonuç vermediği durumlarda böylesi ağız dalaşlarının olabileceğini biliyoruz.
Nitekim de durumun bugün geldiği noktanın izahı bu.
Tabi bu arada CNA haberine göre bölgede bulunan 2 adet Fransız fırkateyni Total şirketinin sondaj gemisini korumaya aldığı da önceki gün duyurulmuştu.
Şimdi gelin bütün bu gelişmeler üzerinden konuyu okumaya çalışalım.
Bir kere şu çok açık ki, Kıbrıs’ta çözümsüzlüğün kazananı yok. Ve olmayacak da!
İşte tam da bu nedenledir ki, Kıbrıs’ta diyalog ve çözüm çabaları devam etmelidir.
Bundan sonra ki adımlarda süreç diplomasinin hakim kılınacağı bir diyalog ortamından çıkarsa, ki şu an öyle görünüyor bu bölgede hiç arzu etmediğimiz bir konjonktörü de beraberinde getirecek.
Tabi bir de şu var, Kıbrıs Cumhuriyetinin tek taraflı olarak nitelendirilen sondaj çalışmalarına bir şekilde taraf olan ABD gibi İsrail gibi,Fransa gibi ülkeler de var.
Yani burada sadece Kıbrıs Cumhuriyeti ya da Garantör Yunanistan’ın taraf olduğu bir konu yoktur.
Dolayısıyla mevzu sanıldığından daha çok uluslararası bir kulvarın içerisindedir.
Umalım ki burada yaşanan gelişmeler bir diyalog ortamına çekilir.
Ve Kıbrıs’ın doğal gazı üzerinden istenmeyen olaylara tanıklık etmeyiz.


Bu haber 287 defa okunmuştur

:

:

:

: