B Planı Rumlara A Planı’nı çok aratır

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun dün yaptığı ziyaret yeni dönemin işaret sayılacak birçok ipucunu içeriyor.
Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun dün yaptığı ziyaret yeni dönemin işaret sayılacak birçok ipucunu içeriyor.
Cumhurbaşkanı Akıncı, Meclis Başkanı Siber, Başbakan Özgürgün, Başbakan Yardımcısı Denktaş, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, CTP Genel Başkanı Erhürman ve TDP Genel Başkanı Özyiğit ile yenen yemek, bundan sonraki yol haritasını şekillendirecek.
Ankara’nın, hem KKTC’nin hem de Türkiye’nin Akdeniz’deki haklarını sonsuza kadar savunmaktaki kararlığı dünkü yemekte hiç şüphesiz Çavuşoğlu tarafından bir kez daha teyit edildi.
Nitekim adaya gelmeden daha Ankara’da bu yöndeki bir soruya cevap veren Çavuşoğlu, 'Artık bundan sonra başka süreçler olacak Kıbrıs'ta. Ömür boyu bu şekilde bu süreç gidemez' diyerek, çok konuşulan B planı seçeneğinin de masaya yatırılma zamanı geldiğini bize işaret ediyordu.
Dün Adadan Dış Bakış’ta konuğum olan CTP Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan’la da bu ‘yeni dönemi’ konuştuk.
CTP MYK Dış İlişkiler Sekreteri olan Candan, Crans Montana’ya Tufan Erhürman’la birlikte gitmiş, geçen hafta boyu da New York’ta BM nezdinden yoğun temaslarda bulunmuştu.
Crans Montana’ya sıfır asker, sıfır garanti söylemiyle gelen Rum yönetiminin kendi kamuoyunda da eleştirildiğini söyleyen Candan; Yunan Dışişleri Bakanı Kocias’ın da katılımıyla dün Güney’de yapılan Ulusal Konsey Toplantısı’na dikkat çekti.
Toplantı öncesinde “Sıfır asker+sıfır garanti= sıfır çözüm” sloganları atıldığını belirten Candan, bunları Rum tarafının önümüzdeki dönemde yaşayacağı ciddi çalkantıların işareti olarak gösteriyordu.
“Bütün tarafların bu çözüme ihtiyacı var. Ama bu ne zaman olur, nasıl olur. Bu önümüzdeki dönemde şekillenecek” diyen Candan, Çavuşoğlu’nun ziyaretini de bu kapsamda çok önemsiyordu.
Çavuşoğlu’nun Crans Montana’dan çıkan sonucun özeti sayılabilecek, “Bu süreç ömür boyu böyle gidemez. Artık başka süreçler de olacak” sözü ışığında yarım asra ulaşan müzakerelerde çok önemli bir döneme girdiğimize inanıyorum.
Artık doğalgaz ve petrol arama faaliyetlerini rahat rahat güvenli bir şekilde devam ettirmek için çözüme olmasa bile çözüm masasına ihtiyaç duyan Rum yönetiminin maskesi düşmüştür.
Amacı sadece, o masada Kıbrıs meselesini konuşur gibi yapıp, iki halkın ortak zenginlikleri olan petrol ve doğalgazı kaçırmak olan Rumların, bir an önce bu yeni dönemi idrak etmesinde fayda vardır.
Yoksa B planı, A planını çok aratacaktır. A Planını, yani Kıbrıs’ta çözüm umutlarını kolayca harcayan Rum yönetiminin bu gerçeği bir kez daha görmesinde fayda var…
Aksi halde tarih Rum lider Anastasiadis’i 2018’deki başkanlık seçimi uğruna, Kıbrıs’ı bölünmeyi sonsuza kadar kalıcı hale getiren lider olarak yazacaktır…
Bu haber 293 defa okunmuştur

:

:

:

: